انتقاد از افزایش بی‌رویه قیمت گوشت در کشور

انتقاد از افزایش بی‌رویه قیمت گوشت در کشور

عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به تاسیس کارخانه واکسن‌سازی در فرانسه با همکاری ایران گفت: قیمت گوشت گوسفندی در برخی نقاط کشور به ۶۰ هزار تومان رسیده است.

یوسف داوودی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با اشاره به برگزاری اجلاس جهانی بهداشت دام و حضور ایران در این اجلاس که طی روزهای گذشته در فرانسه برگزار شد، اظهار داشت: این اجلاس، بزرگترین، عالی‌ترین و قوی‌ترین اجلاسی است که در حوزه دام و دامپزشکی تشکیل می‌شود و بیش از ۱۸۵ کشور در آن حضور دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، داوودی با بیان اینکه در این اجلاس مباحث مربوط به بیماری‌های مهم دام و طیور مطرح می‌شود، تصریح کرد: در این اجلاس، تبادلات زیادی بین کشورها انجام گرفت و تصمیم‌گیری‌های خوبی نیز صورت پذیرفت.

وی با بیان اینکه حضور ایران در این اجلاس بسیار مهم بوده است، گفت: ما می‌توانیم با حضور در اجلاس‌های این چنینی، مشکلات کشور را بهتر حل کنیم و راهکارهای مناسب‌تری به دست بیاوریم؛ ضمن اینکه حضور در این اجلاس و تعامل با کشورهای دیگر، به کنترل بهتر بیماری‌ها کمک می‌کند و از سوی دیگر، در صادرات و محصولات و فرآورده‌های دامی نیز بسیار تاثیرگذار است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: آنچه که در این اجلاس برای بنده به عنوان یک متخصص دامپزشکی مهم بود، این است که کشورها به خصوص کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند، بیماری‌های مهم دامی وارد کشور آنها نشود؛ ضمن اینکه تا جایی که در توان آن‌ها است به دیگر کشورها نیز کمک می‌کند.

داوودی با اشاره به اینکه این اجلاس در فرانسه برگزار شد، گفت: مبادلات تجاری ما با فرانسه بسیار چشمگیر است؛ به طوری که در ۶ ماهه اول ۲۰۱۸ نزدیک به ۴ میلیارد یورو با این کشور مبادلات تجاری داشتیم که دو میلیارد یورو مربوط به نفت بوده و دو میلیارد یورو به محصولات دیگر مرتبط بوده، همچنین یک سوم این میزان صادرات و دو سوم آن واردات بوده است.

وی با اشاره به تاسیس یک کارخانه واکسن‌سازی در فرانسه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت اقتصاد ایران گفت: این کارخانه ۴-۵ سال است که فعال شده؛ اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری کامل می‌رسد و در آن زمان، صادرات واکسن آن به ایران و دیگر کشورها آغاز می‌شود.

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، کشور فرانسه ۳۲ میلیارد دوز واکسن تولید می‌کند و ۱.۸ میلیارد یورو درآمد طی یک سال از این طریق دارد.

داوودی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نیاز کشور ما به گوشت روز به روز افزایش می‌یابد و جمعیت دام روز به روز با کاهش روبرو است، گفت: این در حالی است که جمعیت کشور ما روز به روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت گوشت قرمز در بازار اظهار داشت: بنده شب گذشته درباره قیمت گوشت پرس‌و‌جو کردم و متوجه شدم نرخ گوشت گوسفندی افزایش بسیار چشمگیری داشته و در شهرستان سراب که من نماینده آنجا هستم، قیمت بالای ۶۰ هزار تومان است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به ابرچالش‌های مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی تصریح کرد: همسایگی با کشورهایی که عوامل میکروبی فراوان دارد، یکی از معضلات ما است و حتی احتمال دارد برخی از این عوامل میکروب‌زا عمدا وارد کشور شود که این تهدید بیولوژیک برای کشور بسیار مهم است.

داوودی تاکید کرد: این مسئله نشانگر آن است که وجود دامپزشکی و کار این سازمان در کل کشور چقدر اهمیت دارد و انتقادی که بنده به کلیه مجموعه‌ها دارم این است که توجهی که باید به دامپزشکی و نهاد اجرایی آن در کشور می‌شد، انجام نگرفته است. چه از نظر تحقیقاتی، چه مالی و چه موارد مختلف دیگر.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیماری آنفلوانزای پرندگان باعث معدوم شدن حدود ۲۵ میلیون مرغ در کشور شد و خسارت اقتصادی شدیدی به مرغداران وارد کرد گفت: به هر حال این عدد بسیار زیاد است و نباید چنین مسئله ای رخ می‌داد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بودجه سازمان دامپزشکی باید افزایش پیدا کند، اظهار داشت: کمیسیون کشاورزی در این راستا تلاش‌های زیادی انجام می‌دهد و در یک مورد در مصوبه کمیسیون تلفیق سال ۹۶، حداقل صد میلیارد تومان برای خرید واکسن‌های دام و طیور در نظر گرفته شد.

 

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند