اندونزی سیاست ارزی سختگیرانه‌تر اتخاذ می‌کند

اندونزی سیاست ارزی سختگیرانه‌تر اتخاذ می‌کند

دولت اندونزی در نظر دارد شرکت‌های این کشور را مجبور کند سبد ارزی خود را تغییر داده و سهم پول ملی به نسبت سایر ارزهای خارجی را افزایش دهند.

در دهه‌های اخیر شرکت‌های اندونزیایی از کاهش ارزش روپیه به این استراتژی رسیده‌اند: برای محافظت از سود خود دلار نگه دارید.

به گزارش تجارت‌نیوز، با این حال این رفتار شرکت‌ها باعث شده است فشار بیشتری به واحد پول ملی این کشور وارد شود و باعث افزایش مشکلات برای سیاست‌گذاران بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه آ. سه. آن شود.

روپیه اندونزی یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را در بین ارزهای آسیایی در سال جاری داشته است و در حال حاضر در ضعیف‌ترین وضعیت خود از سال ۲۰۱۵ میلادی به سر می‌برد.

بانک مرکزی این کشور اقدامات متعددی برای حفظ ارزش روپیه انجام داده است که تازه‌ترین آنها الزام شرکت‌های بین‌المللی این کشور به نگه داشتن نسبت معینی دلار و افزایش سهم روپیه از سبد ارزی خود است.

با این حال در نظرسنجی رویترز از این شرکت‌ها، اکثریت آنها اعلام کرده‌اند به نگهداری دلار ادامه خواهند داد.

این شرکت‌ها اعلام کرده اند با توجه به افزایش هزینه‌ها نمی‌توانند ریسک نگه داشتن روپیه را بپذیرند. آنها همچنین به این نکته اشاره کردند که پوشش ریسک دارایی‌های محلی و روپیه دشوار و پرهزینه است.

ویجو تیوس- مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت دارویی اندونزی- می‌گوید: هر ۱ درصد کاهش ارزش روپیه باعث می‌شود هزینه‌های شرکت تحت امرش ۰.۳۵ درصد افزایش یابد.

وی می‌افزاید: نگه داشتن دلار استراتژی بلندمدت این شرکت بوده است چرا که پوشش ریسک با ارز و حساب‌های داخلی پیچیده و گاهی دشوار برای پایش است و علاوه بر آن این کار هزینه‌هایی خواهد داشت.

صنعت داروسازی اندونزی یکی از حساس‌ترین صنایع این کشور نسبت به تغییرات نرخ ارز است چرا که بخش بزرگی از مواد اولیه موردنیاز این صنعت از خارج وارد می‌شود و اکثر تولیدات در بازار داخلی مصرف می‌شود.

 

منبع: رویترز

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند