انواع ویدئو پروژکتور و کاربرد آن‌ها  

انواع ویدئو پروژکتور و کاربرد آن‌ها  

اگرچه تا همین چند وقت قبل کاربرد ویدئو پروژکتورها تنها به محیط‌های کاری محدود می‌شد، اما امروزه این وسیله محبوب راه خود را به منازل نیز پیدا کرده است و بسیاری از افراد ترجیح‌ می‌دهند فیلم‌ها و سریال‌های مورد علاقه خود را بر روی پرده ویدئو پروژکتور تماشا کنند.

پروژکتورها به بخش جدا نشدنی از اتاق‌های جلسه، دفاتر، مدارس، سالن‌های سینما، مراکز تبلیغاتی و به مرور خانه‌ها تبدیل شده‌اند. شما ممکن است این دستگاه را با نام‌های مختلفی نظیر ویدئو پروژکتور، پروژکتور، دیتا پروژکتور، پروجکشن و … بشناسید. اما تمامی این عناوین به یک دستگاه واحد با یک کارکرد مشخص اشاره دارند: وسیله‌ای که صدا و تصویر را از یک منبع مانند کامپیوتر، لپ‌تاپ، تلویزیون و … می‌گیرد و آن را بر روی یک پرده و همراه با بزرگ‌نمایی مشخص، منعکس می‌کند.

اگرچه تا همین چند وقت قبل کاربرد ویدئو پروژکتورها تنها به محیط‌های کاری محدود می‌شد، اما امروزه این وسیله محبوب راه خود را به منازل نیز پیدا کرده است و بسیاری از افراد ترجیح‌ می‌دهند فیلم‌ها و سریال‌های مورد علاقه خود را بر روی پرده ویدئو پروژکتور تماشا کنند. همچنین گیمرها نیز اخیرا از اینکه بازی‌های مهیج را با تصاویر باکیفیت و بر روی پرده بزرگ پروژکتور تجربه کنند، لذت می‌برند.

به گزارش وب‌سایت ایده‌آل گستر گسترش محبوبیت ویدئو پروژکتورها سبب شد تا تقاضا برای خرید این دستگاه نیز با افزایش قابل توجهی روبرو شود. اما بسیاری از مردم هنوز هم با کارکرد، ماهیت، انواع و کاربرد‌های یک ویدئو پروژکتور به خوبی آشنا نیستند. آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند، یک راهنمای جامع در ارتباط با انواع ویدئو پروژکتورها و البته کاربرد هرکدام از آن‌ها می‌باشد.

ویدئو پروژکتور چیست؟

ویدئو پروژکتور یک وسیله الکترونیکی است که می‌تواند سیگنال‌های صوتی و تصویری را (بزرگتر از اندازه واقعی خود) بر روی هر سطح صاف (دیوار سفید، زمین و یا یک پرده مخصوص به رنگ سفید یا نقره‌ای) منتشر کند. این دستگاه از دو بخش اصلی لامپ و لنز تشکیل شده است. لنز یا همان عدسی وظیفه بزرگنمایی تصاویر دریافتی را بر عهده دارد و لامپ نیز تصویر بزرگنمایی شده را بر روی پرده نمایش می‌دهد. با این تعریف به راحتی می‌توانیم بفهمیم که کاربرد اصلی این دستگاه در سالن‌های تئاتر و سینما و همچنین اتاق‌های کنفرانس می‌باشد.

فاکتورهای مهم در انتخاب یک ویدئو پروژکتور

هر دستگاه ویدئو پروژکتور فاکتورهای مختلفی دارد و کیفیت این دستگاه‌ها نیز بر اساس همین فاکتورها سنجیده می‌شود. قبل از انتخاب یک پروژکتور حتما باید با فاکتورهای زیر آشنایی کافی داشته باشید:

لومن

لومن واحد اندازه گیری شدت نور است. ویدئو پروژکتورهایی که عدد لومن آن‌ها بالاتر باشد تصویر روشن‌تر و بهتری را به نمایش می‌گذراند. (هرچقدر که عدد لومن بیشتر باشد، کیفیت ویدئو پروژکتور بالاتر و قیمت آن نیز گران‌تر خواهد بود)

رزولوشن

رزولوشن یا همان وضوح تصویر به معنی تعداد پیکسل‌هایی است که ویدئو پروژکتور برای نمایش تصاویر از آن‌ها استفاده می‌کند. هرچقدر که رزولوشن بالاتر رود، وضوح تصاویر بیشتر شده و قیمت آن نیز گران‌تر می‌شود.

کنتراست تصویر

این معیار برای تشخیص تفاوت بین تیره‌ترین و روشن‌ترین نقطه تصویر به کار می‌رود و به صورت نسبت یک عدد مشخص به عدد 1 تعریف می‌شود (برای مثال 4000 : 1). هر چقدر که کنتراست تصویر بالاتر رود، کیفیت تصاویر نمایش داده شده بر روی پرده نیز بهتر می‌شود.

درگاه

امروزه بسیاری از ویدئو پروژکتورها دارای درگاه ورودی HDMI می‌باشند. البته این دستگاه‌ها یک یا چند درگاه USB نیز دارند که از آن‌ها برای اتصال حافظه‌های جانبی و ماوس استفاده می‌شود (با استفاده از این درگاه‌ها می‌توانید بدون نیاز به کامپیوتر یا لپ‌تاپ، یک حافظه جانبی مانند فلش یا رم موبایل را به ویدئو پروژکتور متصل کرد) .در اکثر مدل‌های ویدئو پروژکتور پاناسونیک تمامی درگاههای استاندارد تعبیه شده است .

انواع ویدئو پروژکتورها از نظر کاربرد

ویدئو پروژکتورها از نظر کاربرد آن‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • ویدئو پروژکتورهای جیبی
  • ویدئو پروژکتورهای خانگی
  • ویدئو پروژکتورهای چند کاربره

ویدئو پروژکتورهای جیبی

همانطور که اسم این دستگاه‌ها نیز مشخص است، پروژکتورهای کوچکی هستند که می‌توانید به راحتی آن‌ها را حمل کنید. برای استفاده از این دستگاه‌ها باید آن‌ها را بر روی یک سه پایه عکاسی قرار دهید. شدت روشنایی آن‌ها به حداکثر 1000 لنسی لومن می‌رسد و برای تغییر اندازه تصویر بر روی پرده پروژکتور، باید فاصله آن‌ها را با پرده کم یا زیاد کنید.

ویدئو پروژکتورهای خانگی

اگر قصد دارید برای منزل خود یک ویدئو پروژکتور تهیه نمایید، باید به سراغ این دستگاه‌ها بروید. شدت روشنایی آن‌ها به حداکثر 2500 لنسی لومن می‌رسد و کنتراست تصویر آن‌ها نیز بسیار بالا است. ویدئو پروژکتورهای خانگی در حال حاضر در دو کیفیت Full HD و 4K عرضه می‌شوند.

ویدئو پروژکتورهای چند کاربره

این ویدئو پروژکتورها همه کاره‌اند (بیشتر ویدئو پروژکتورهای موجود در بازار در این دسته قرار می‌گیرند) و برای هر کاری می‌توانید از آن‌های استفاده کنید. شدت تصویر آن‌ها به 4500 لنسی لومن (گاهی حتی بیشتر) می‌رسد. ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای معمولا سبک بوده و می‌توانید آن‌ها را حمل کنید.

زمانی که قصد خرید ویدئو پروژکتور دارید، باید بر اساس نیازهایتان یکی از انواع بالا را انتخاب کنید. اما این انتخاب به تنهایی برای خرید ویدئو پروژکتور کافی نیست. پس از آنکه نوع کاربرد ویدئو پروژکتور خود را انتخاب کردید، باید از میان انواع تکنولوژی‌های مختلف این دستگاه به انتخاب محصول مورد نیاز خود بپردازید.

انواع تکنولوژی‌های ساخت ویدئو پروژکتور

همانطور که گفته شد یک ویدئو پروژکتور از دو بخش لامپ و عدسی تشکیل شده است. عدسی ساختار ساده‌ای دارد و وظیفه آن نیز بزرگنمایی تصویر است. اما آنچه که سبب تفاوت در ساخت ویدئو پروژکتورهای مختلف می‌شود، تکنولوژی به کار رفته در لامپ دستگاه است. ویدئو پروژکتورها از نظر تکنولوژی به کار رفته در ساخت لامپ به سه دسته تقسیم می‎شوند:

  • DLP
  • LCD
  • LED

شما به عنوان یک خریدار ویدئو پروژکتور، باید بتوانید از میان تکنولوژی‌های مختلف یکی را انتخاب کنید. فاکتورهایی مثل کیفیت تصویر، هزینه نگهداری، قیمت و عمر مفید لامپ از مواردی هستند که بر اساس آن‌ها باید یکی از تکنولوژی‌ را انتخاب کنید.

تکنولوژی DLP

DLP مخفف عبارت “Digital Light Processing ” می‌باشد و ویدئو پروژکتورهایی که لامپ آن‌ها بر اساس این تکنولوژی عمل می‌کند از آینه‌های کوچکی استفاده می‌کنند که نور را به سمت صفحه منعکس می‌کنند. تصاویر در این ویدئو پروژکتورها توسط یک چرخه رنگ (که از سه رنگ اصلی آبی سبز و قرمز تشکیل شده است) تولید می‌شوند.

ویدئو پروژکتورهای DLP به دلیل قدرت بالای تصاویر خروجی، برای محیط‌هایی که دارای نور می‌باشند (از جمله کلاس‌های درس و اتاق‌های کنفرانس) نیز بسیار مناسب می‌باشند. تنها عیب این دستگاه‌ها ایجاد دنباله نور در برخی از اشیاء روشن و نورانی است.

ویدئو پروژکتورهای LCD

ویدئو پروژکتورهای LCD یا همان نمایشگر کریستال مایع (Liquid Crystal Display) از سه صفحه مجزا برای نمایش رنگ‌های آبی و سبز و قرمز استفاده می‌کند. هر کدام از این صفحه‌ها میلیون‌ها کریستال مایع دارند که هر کدام از آن‌ها در نقش یک پیکسل رنگی ظاهر می‌شوند تا در نهایت تصویر با وضوح رنگ واقعی بر روی صفحه نمایش شکل بگیرد.

پروژکتورهای LCD به طور معمول ارزان‌تر از DLP می‌باشند، وضوح تصویر آنان بالاتر است و عمر مفید لامپ‌ آن‌ها نیز بسیار بیشتر از لامپ ویدئو پروژکتورهای DLP است. همچنین دقت رنگ در این پروژکتورها بالاتر بوده و مصنوعات تصویر نیز به حداقل می‌رسد. البته از آنجایی که این ویدئو پروژکتورها نیاز به یک فیلتر هوا دارند که به طور مدام باید تمیز شود، هزینه تعمیر و نگهداری آن‌ها بالاتر از ویدئو پروژکتورهای DLP است.

به نظر می‌رسد که ویدئو پروژکتورهای LCD انتخابی مناسب‌تر نسبت به نوع DLP می‌باشند. امروزه بسیاری از ویدئو پروژکتورهای موجود در بازار از تکنولوژی تصویر LCD استفاده می‌کنند. ویدئو پروژکتورهای پاناسونیک از بهترین نمونه‌های پروژکتورهای LCD می‌باشند. این دستگاه‌ها را می‌توانید همراه با یک گارانتی معتبر و یک ساله از شرکت ایده آل گستر نمایندگی رسمی محصولات مخابراتی و اداری پاناسونیک خریداری نمایید.

ویدئو پروژکتور LED

LED یک اصطلاح رایج در فناوری نمایش تصویر است که به معنای دیود ساطع‌کننده نور است. برخلاف پروژکتورهای LCD و DLP که بر پخش کردن نور بر روی صفحه نمایش تاکید دارند، در پروژکتورهای LED بر روی منبع نور تمرکز می‌شود. در این ویدئو پروژکتورها از لیزر برای انتقال تصویر بر روی پرده استفاده می‌شود و همین عامل سبب افزایش چشمگیر عمر مفید لامپ می‌شود. لامپ‌ ویدئو پروژکتورهای LCD و DLP دارای عمر مفید 5 هزار  ساعت می‌باشند، در حالی که این عدد در پروژکتورهای LED به بیش از 50 هزار ساعت می‌رسد.

از نکات مثبت این ویدئو پروژکتورها می‌توان به هزینه پایین تعمیر و نگهداری، افزایش عمر مفید، وضوح تصویر بالاتر، مصرف پایین انرژی، کم صدا بودن و … . انتظار می‌رود تا چندین سال آینده، این تکنولوژی به صورت کامل جایگزین انواع LCD و DLP شود.

نتیجه‌گیری

در بالا به برخی از مزیت‌های ویدئو پروژکتور اشاره کردیم. ولی ویدئو پروژکتورها چه ویژگی‌های مهم دیگری را می‌توانند داشته باشند؟

زوم اپتیکال یکی از آنهاست. زوم اپتیکال به دو دلیل خیلی مهم است. اول اینکه جزئیات با کیفیت بیشتری نشان داده می‌شوند و دوم اینکه اگر ویدئو پروژکتور در فاصله مناسبی از صفحه نمایش نصب نشود با زوم اپتیکال این مشکل برطرف می‌شود و نیازی به جابه‌جایی ویدئو پروژکتور بعد از نصب آن نیست.

برای خرید یک دستگاه ویدئو پروژکتور ابتدا نیازهای خود را در نظر بگیرد و یکی از انواع ویدئو پروژکتورهای جیبی، خانگی و یا چند رسانه‌ای را انتخاب کنید. سپس در میان انواع تکنولوژی‌های LCD ، DLP و LED به دنبال ویدئو پروژکتور مناسب خود باشید. البته قبل از خرید نهایی حتما فاکتورهایی مانند لومن، کنتراست و رزولوشن و  مدلی که انتخاب کرده‌اید را بررسی کنید.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
اخبار مرتبط
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند