موضوعات داغ:
مدیر کل امور اکتشافات وزارت صنعت:

اکتشافات کشور سطح‎‌الارضی است

اکتشافات کشور سطح‎‌الارضی است

مدیر کل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: متأسفانه اکتشافات کشور سطح‌الارضی است و اطلاعات دقیقی از اکتشافات و ذخایر کشور نداریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسدالله کشاورز امروز (دوشنبه) در همایش سنگ و چالش‏‌های صادراتی در اتاق بازرگانی اظهار کرد: ایران با توجه به ذخایر غنی که از صنعت سنگ دارد می‎تواند بازار داخلی را از حالت رکود خارج کند.

وی افزود: خوشبختانه ایران ذخایر غنی از سنگ‎های متفاوت با رنگ‌‏های متنوع دارد که در این زمینه می‎توانیم از فرصت‎ها استفاده کرده و رکود حاکم بر این صنعت در بازار داخلی را برطرف کنیم.

مدیر کل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه متأسفانه اکتشافات کشور سطح‎الارضی است و اطلاعات دقیقی از اکتشافات و ذخایر کشور نداریم، اضافه کرد: متأسفانه هنوز اطلاعات دقیقی از عمق نداریم و باید در کشف سنگ‌هایی که در عمق قرار دارند تلاش کنیم.

کشاورز با اشاره به اینکه برای نمونه سنگ‎های ورقه‎ای در اصفهان رشد مناسبی داشته است، گفت: علیرغم رکوردی که بر صنعت سنگ حاکم است، اما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم . ۵٠ درصد هرگونه فعالیت اقتصادی به مارکتینگ آن برمی‌گردد، اما امروز صنعت سنگ کشور با مشکل فروش و بازرگانی مواجه است و اگر تولید مناسبی داشته باشیم، اما نتوانیم در بازار عرضه کنیم موفق نیستیم.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه مدیریت بازرگانی نداریم و در بازار جهانی نمی‌توانیم فضای مناسبی برای حضور خود باز کنیم نیازمند آموزش هستیم. ایتالیا قطب سنگ دنیا است و در این زمینه حرف نخست را می‌زند، در ایران نیز اصفهان به عنوان قطب سنگ شناخته شده و در این زمینه حرف نخست را این استان می‌زند.

مدیر کل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود ذخایر سنگ‌های متنوع در کشور و به خصوص در استان اصفهان، تصریح کرد: اگر فناوری خوبی بر روی این ذخایر انجام شود و از این فرصت‌ها استفاده کنیم می‌توانیم با توجه به اینکه اروپا تنوع طلب است نیازهای آنها را برطرف کنیم.

کشاورز با بیان اینکه تنوع سنگ‌ها و تنوع در رنگ آنها در هیچ کجای دنیا همانند ایران نیست، خاطر نشان کرد: ایجاد اتحادیه صادرکنندگان سنگ ضروری است و باید ایجاد شود، زیرا جای خالی این اتحادیه در فضای بازار مشاهده می‌‎شود.

وی با اشاره به استخراج سنگ‌های تزئینی گفت: در این خصوص چند کارگروه تشکیل شده است که بتوانیم بر این اساس سنگ‌های تزئینی را در مناطق حفاظت شده استخراج کنیم. هم‌چنین اعلام آمادگی داریم بدون اینکه طبیعت را بر هم بزنیم سنگ‌های تزئینی را استخراج کنیم.

مدیر کل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دفتر اکتشاف از سال ۹۲ به موضوع آموزش اهمیت زیادی می‌داد، گفت: در این راستا برای تمام همکاران استانی طرح‌هایی در نظر گرفته‌ایم که کلاس‌های متعددی برگزاری شود و این اقدام نیز در سازمان نظام مهندسی اجرا می‌شود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند