ایجاد تعاونی‌های سهامی عام با هدف صادرات

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد تعاونی‌های سهامی عام به‌عنوان تعاونی‌های پنجم با هدف مدیریت صادرات 50 درصد کالاهای صادراتی در یک سال آینده خبر داد.
ایجاد تعاونی‌های سهامی عام با هدف صادرات

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد تعاونی‌های سهامی عام به‌عنوان تعاونی‌های پنجم با هدف مدیریت صادرات ۵۰ درصد کالاهای صادراتی در یک سال آینده خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اکنون چهار نوع شرکت تعاونی در کشور وجود دارد: شرکت‌های تعاونی کوچک هفت نفره، تعاونی‌های تامین نیاز صادراتی، شرکت‌های تعاونی منطقه‌ای توسعه صادرات و تعاونی‌های مرزنشینان.

از این‌رو، حمید کلانتری تعاونی‌های سهامی عام را به عنوان تعاونی‌های پنجم معرفی کرد.

کلانتریاین سخنانی را در سیزدهمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی بیان کرد که با حضور مدیران دفترهای تخصصی معاونت امور تعاون و نمایندگان اتاق تعاون و اتحادیه‌های تعاونی با هدف «بررسی تشکیل شرکت سهامی عام برای ارتقا و رشد صادرات تعاونی‌ها» برگزار شد.

وی ادامه داد: هیات موسس شرکت‌های تعاونی سهامی عام که می‌تواند به عنوان بازوی صادراتی برای تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها شناخته شود باید دارای شرایط لازم تخصصی برای اداره این تعاونی‌ها باشند.

کلانتری تاکید کرد برای تعیین سهام‌داران باید شرکت‌های تعاونی صادرکننده در اولویت خرید سهام باشند و همچنین باید از ظرفیت افرادی که توانمندی لازم را دارند استفاده شود.

لزوم تهیه طرح جامع توسعه صادرات شرکت‌ها و اتحادیه تعاونی

کلانتری تاکید کرد باید طرح جامع توسعه صادرات شرکت‌ها و اتحادیه تعاونی تهیه شود و بازارهای هدف صادراتی، محصولات قابل ارائه در هر بازار و چگونگی صادرات کالاها و شرایط رقابتی در هر بازار در هر طرح مشخص شود.

وی بر استفاده از بازارهای مجازی برای پیشرفت و حضور در بازارهای جهانی تاکید کرد.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: صادرات تعاونی ها باید به ارتقای کیفیت محصولات تعاونی‌ها منجر شود. کالای تعاونی ها باید بهترین محصول باشد و با تلاش تعاون‌گران باید نهضت کیفیت را در بخش تعاون ایجاد کنیم.

کلانتری از اعضای کمیسیون خواست با بررسی دقیق بودجه ۱۳۹۷ دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را با توجه به ظرفیت‌های بخش تعاون، به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.

همچنین در این نشست در زمینه بررسی فرصت‌های نمایشگاهی، تهیه و تنظیم تقویم نمایشگاهی خارج از کشور و مشارکت در اعزام هیات‌های تجاری به خارج از کشور گفت‌و‌گو شد.

اطلاعات سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون نشان می‌دهد شمار تعاونی‌های ثبت شده در آذرماه نسبت به ماه گذشته، ۶۴ درصد بیشتر شد و فرصت‌های شغلی پدیدآمده را ۵۴ درصد و شمار اعضا را ۱۲ درصد افزایش داد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز