ایجاد 11 هزار شغل توسط تعاونی‌های گل و گیاه

ایجاد 11 هزار شغل توسط تعاونی‌های گل و گیاه

1300 شرکت تعاونی فعال با عضویت 13500 نفر در بخش گل و گیاه وجود دارد که زمینه اشتغال 11 هزار نفر را فراهم کرده است.

1300 شرکت تعاونی فعال با عضویت 13500 نفر در بخش گل و گیاه وجود دارد که زمینه اشتغال 11 هزار نفر را فراهم کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق تعاون ایران، اطلاعات سامانه ثبت شده در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد بیشترین شرکت‌ها در استان‌های مازندران و یزد با 237 و 121 مورد و کم‌ترین آن‌ها در استان‌های زنجان و قزوین با 2 مورد ثبت شده است.

یکی از کالاهایی که به‌واسطه ویژگی‌های طبیعی و سوابق تاریخی در برخی نقاط ایران قابل تولید بوده و به لحاظ کسب درآمدهای ارزی می‌تواند در ترکیب صادرات غیرنفتی قرار بگیرد، گل و گیاهان زینتی است.

قیمت هر 30 تا 40 شاخه گل رز صادراتی معادل قیمت یک بشکه نفت است.

با فراهم کردن زمینه تولید گل و گیاهان زینتی در حجم بالا و صادرات آن می‌توان درهای بازارهای جهانی را بر روی اقتصاد کشور گشود.

از آن‌جا که این محصولات توان بالقوه‌ای در کسب درآمد ارزی بالا دارند، در ترکیب با صادرات سایر کالاهای غیرنفتی می توانند نقش بسیار مهمی در تدوین برنامه اقتصادی بدون نفت و تنوع بخشی به صادرات داشته باشند.

از طرف دیگر کشت گل و گیاهان زینتی در روستاها علاوه بر ایجاد اشتغال، سبب افزایش درآمد و پس انداز و انباشت سرمایه روستاییان شده و به توسعه اقتصادی روستا و در نتیجه، توسعه پایدار منجر می شود.

ارزش مصرف جهانی گل و گیاهان زینتی (بدون در نظر گرفتن بوته‌های خشبی و نیمه خشبی برای باغ و فضای سبز) 150 میلیارد یورو در سال برآورد می‌شود.

ایران نزدیک به یک درصد از سطح زیرکشت گل وگیاهان زینتی جهان را به خود اختصاص داده و هفتمین کشور تولیدکننده گل و گیاه اما یکصد و هفتمین کشور از لحاظ صادرات است.

ارزش صادرات گل و گیاه ایران به حدود 50 میلیون دلار می‌رسد اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان توانایی صادرات سالیانه تا 500 میلیون دلار گل‌های زینتی (به‌صورت شاخه بریده و گلدانی)، درخت و درختچه وجود دارد.

براساس آمارهای جهانی سرانه مصرف گل در کشورهای اروپایی سالیانه 200 شاخه است؛ درحالی‌که این میزان برای ایران براساس آمارهای اتحادیه گل و گیاه پنج تا 10 شاخه است.

اکنون 45 هزار نفر به شکل مستقیم و 100 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این بخش کار می‌کنند.

سامان‌دهی واردات و صادرات و تمرکز بر تولید کالاهای دارای ارزش رقابتی از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند