موضوعات داغ:

ایرانیان بیش‌ از حد مجاز شکر مصرف می‌کنند

ایرانیان بیش‌ از حد مجاز شکر مصرف می‌کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف کالری در میان ایرانیان حدود 50 درصد بیش از حد مجاز است و به‌طور متوسط مردم ایران 38 درصد بیش از حد لازم قند و شکر مصرف می‌کنند.

ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در وزارت بهداشت افزود: ایرانیان تا 20 سال گذشته دو هزار کیلوکالری در روز انرژی دریافت می‌کردند اما اکنون روزانه هر ایرانی سه هزار و 50 کیلوکالری در شبانه روز دریافت می‌کند، در حالی که متوسط میزان مطلوب دریافت کالری برای زنان دو هزار و برای مردان دو هزار و 300 کیلوکالری است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اضافه کرد: مصرف قند و شکر ایرانیان 38 درصد بیش از میزان توصیه شده است همچنین ایرانیان 20 درصد بیش از میزان توصیه شده، روغن مصرف می‌کنند و نان، غلات و برنج را پنج درصد بالاتر از حد توصیه شده مصرف دارند که مجموع این عوامل و کم تحرکی باعث چاقی و اضافه وزن ایرانی‌ها شده است.

حریرچی گفت: از سال 74 با تصویب قانون بیمه، دولت همواره در بخش بهداشت و درمان با تاخیر در پرداخت‌های بیمه مواجه بوده است و متوسط این تاخیرها در 20 سال گذشته، هشت ماه و نیم در سال است اگر چه طرح تحول سلامت توانست تاخیرها را کاهش دهد اما اکنون نزدیک به متوسط تأخیر در پرداخت‌های 20 سال گذشته قرار دارد.

وی درباره آمار مراجعه ایرانیان به پزشک گفت: هر ایرانی در سال به طور متوسط دو بار به پزشک عمومی و کمتر از دو مرتبه به پزشک متخصص مراجعه دارد همچنین به ازای هر هزار نفر، 118 مورد سالانه در بیمارستان بستری می‌شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: میانگین مراجعه به پزشک ایرانیان کمتر از کشورهای مشابه است اما هزینه کرد دارو بیشتر است همچنین میانگین بستری به طور واضحی در ایران در مقایسه با کشورهای مشابه کمتر است و بسته خدمات ایرانیان شامل خدمات درمانی، بهداشتی و دارویی در مراکز درمانی بیشتر از کشورهای مشابه است.

حریرچی افزود: عدم توان اقتصادی اعم از اقتصاد ملی، دولت و جیب مردم موضوعاتی است که در همه کشورها از جمله کشور ما وجود دارد؛ مجموع هزینه کرد بیمه ها و دولت در نظام سلامت قبل از اجرای طرح تحول سلامت بسیار کمتر و بعد از این طرح علی‌رغم رشد 51 درصدی باز هم کمتر است.

وی ادامه داد: پرداخت از جیب مردم اگر چه با اجرای طرح تحول سلامت به 37.7 درصد رسیده است اما همچنان در مقایسه با بیشتر کشورها زیاد است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: راه آینده نظام سلامت، ارزان کردن هزینه‌های بهداشت و درمان و افزایش نقش دولت همچنین کاهش پرداختی از جیب مردم است و اگر چه کارشناسان می‌دانند که باید به چه اهدافی دست یافت اما مهم چگونگی و مدت زمان دستیابی به اهداف تعیین شده است.

حریرچی درباره بودجه سال آینده اظهار کرد: خوشبختانه بودجه تصویب شده است و دولت در بخش عمومی با 11 درصد رشد مواجه است.

 

منبع: خبرآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند