کد خبر: 249069

ایران در سریلانکا پالایشگاه می‌سازد

سخنگوی کابینه سریلانکا اعلام کرد، ایران موافقت کرده که به منظور نوسازی پالایشگاه قدیمی ۵۰ هزار بشکه‌ای این کشور، یک پالایشگاه نفت جدید در سریلانکا احداث نماید.

سرویس بازار -

راجیتها سناراتنه، سخنگوی کابینه سریلانکا اعلام کرد، ایران موافقت کرده که به منظور نوسازی پالایشگاه قدیمی ۵۰ هزار بشکه‌ای این کشور، یک پالایشگاه نفت جدید در سریلانکا احداث نماید.

به گزارش تجارت‌نیوز، مقامات ایرانی در جریان سفر مایتریپالا سیریسنا، رئیس‌جمهوری سریلانکا به تهران در هفته گذشته این وعده را داده‌اند.

سناراتنه در پاسخ به این سوال که آیا سریلانکا برای نوسازی پالایشگاه فعلی خود به دنبال کمک بوده است گفت: آن‌ها (ایرانی‌ها) حتی موافقت کردند که به سریلانکا در ساخت یک پالایشگاه جدید کمک کنند.

وی افزود: ما تنها در مورد مفاهیم کلیات صحبت کردیم و آنها وعده دادند که تیمی را (برای مذاکرات بیشتر) اعزام کنند.

سناراتنه توضیح نداد که دولت سریلانکا در مواجهه با تحریم‌های آمریکا، چگونه با موسسات مالی ایرانی کار خواهد کرد.

سریلانکا دارای یک پالایشگاه نفتی ۵۰ هزار بشکه‌ای در حومه کلمبو است که در سال ۱۹۶۹ توسط دولت ایران رای پالایش نفت خام سبک ایران احداث شده است. اما با تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران در سال ۲۰۱۲، شرکت دولتی کیلون پترولیوم سریلانکا ناگزیر شد نفت مورد نیاز این پالایشگاه را از کشورهای دیگر تأمین کند.

پالایشگاه مذکور ۳۰ درصد از کل سوخت مورد نیاز سریلانکا را تامین می‌کند، اما رئیس شرکت کیلون پترولیوم هفته گذشته اعلام کرد که بازسازی این پالایشگاه «نمی‌تواند یک راه حل باشد» زیرا سریلانکا به پالایشگاهی نیاز دارد که قادر به پالایش همه انواع نفت‌ها باشد.

پیشنهاد ایران در مورد ساخت پالایشگاه جدید در حالی مطرح می‌شود که شرکت‌های چینی و خاورمیانه‌ای «در حال انجام مذاکرات مقدماتی» برای ساخت یک پالایشگاه ۱۰۰ هزار بشکه‌ای برای شرکت کیلون پترولیوم هستند.

 

منبع: فصل اقتصاد

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.