ایران کمترین و امارات بیشترین آب‌بها را دارد

ایران کمترین و امارات بیشترین آب‌بها را دارد

رئیس مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری تحت پوشش یونسکو گفت: بر اساس آمار لیست دریافت آب‌‌بها در کشورهای خاورمیانه ایران جزو کشورهایی است که کمترین آب‌‌بها را از مشترکان خود دریافت می‌کند.

رئیس مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری تحت پوشش یونسکو گفت: بر اساس آمار لیست دریافت آب‌بها در کشورهای خاورمیانه به ترتیب شامل امارات، رژیم اشغالگر قدس، نوار غزه، امان، اردن، کویت، افغانستان، تونس، لبنان، الجزایر، ایران، بحرین و مصر است که بدین ترتیب باید گفت ایران جزو کشورهایی است که کمترین آب بها را از مشترکان خود دریافت می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی چاووشیان امروز در اولین همایش ملی مدیریت مصرف و هدررفت آب، با اشاره به وضعیت قیمت آب در کشورهای خاورمیانه اظهار کرد: در لیست ارائه شده درباره کشورهای خاورمیانه ایران در رتبه‌های آخر قرار دارد که با توجه به شرایط بحرانی آب قیمت ارائه شده منطقی به نظر نمی‌رسد.

به گفته وی، در حال حاضر قیمت آب در ایران ۱۰ سنت است که با توجه تغییر نرخ دلار می‌توان عدد ۷ سنت را نیز عنوان کرد و این در شرایطی است که در کشوری همچون امارات تنها دو شرکت آب و فاضلاب وجود دارد.

وی با اشاره به وضعیت ایران در خصوص منابع آبی در قیاس با جهان گفت: با توجه به آمار موجود برای سال ۲۰۲۰ سرانه آب برای هر ایرانی به کمتر از یک چهارم می‌رسد که این مسئله نیازمند مدیریت جدی از زمان کنونی است. چرا که اگر از الان برای آینده چاره‌اندیشی نکنیم، قطعاً با چالش‌های غیرقابل جبران مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به راهکارهای موجود برای حل این مسئله گفت: یکی از این موارد افزایش منابع آبی همچون احداث سدها و انتقال آب بین‌حوزه‌ای است علاوه بر این نکته دیگری که باید به آن توجه ویژه شود، موضوع مدیریت مصرف است.

وی ادامه داد: برای اجرای مدیریت مصرف لازم است که میزان مصارف در بخش‌های مختلف مشخص شود و با ارزیابی چالش‌ها به دنبال رفع مشکلات باشیم.

وی با اشاره به دسترسی ایران به شبکه آبرسانی و بهداشتی گفت: در حال حاضر سطح دسترسی به شبکه آبرسانی ۹۹ درصد اما دسترسی شبکه فاضلاب ۴۴ درصد است که در این شرایط باید با آسیب‌شناسی و ارزیابی آمارها و داده‌ها راهکار مناسب برای مدیریت مصرف و ساماندهی به وضعیت منابع آبی مشخص شود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند