ایرباس کاوشگر مریخ طراحی می‌کند

ایرباس کاوشگر مریخ طراحی می‌کند

سازمان فضایی اروپا قراردادی ۵.٢ میلیون دلاری با ایرباس امضا کرده تا یک کاوشگر با قابلیت جمع‌آوری نمونه‌های خاک مریخ را طراحی کند.

در ماه آوریل ناسا و سازمان فضایی اروپا برای بررسی امکان ارسال نمونه از خاک مریخ به زمین با یکدیگر موافقت کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اکنون سازمان فضایی اروپا قراردادی ۵.۲ میلیون دلاری با ایرباس امضا کرده تا طرح اولیه یک کاوشگر با قابلیت جمع آوری نمونه از سطح مریخ را ارائه کند.

این سازمان فضایی گروهی از مهندسان ایرباس در استیونیج انگلیس را برای این ماموریت انتخاب کرده زیرا آنها مشغول ساخت کاوشگر ExoMars هستند. کاوشگر مذکور قرار است در ۲۰۲۱ میلادی به مریخ ارسال شود.

به هرحال ماموریت کاوشگر جدید برخلاف ExoMars و تمام ابزارهای علمی‌اش، یافتن و جمع آوری محفظه‌های حاوی نمونه از خاک مریخ است که کاوشگر Mars۲۰۲۰ ناسا آماده می‌کند. اما این بدان معنا نیست که طراحی چنین وسیله‌ای کار آسانی است.

کاوشگر Mars۲۰۲۰ با حفاری در سطح مریخ نمونه‌هایی را جمع آوری و در ۳۰ لوله آزمایشگاهی آماده می‌کند. این لوله‌ها در نقاط مختلف سیاره پراکنده هستند.

کاوشگر ایرباس باید بتواند نمونه‌ها را از فاصله دور ردیابی کند و به طور خودکار به مکان مورد نظر برود. در مرحله بعد کاوشگر با بازوی رباتیک نمونه‌ها را برداشته و آنها را در یک مخزن نگهداری می‌کند. همچنین این کاوشگر باید هر روز مسیر خود را برنامه‌ریزی کند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند