ایرلاین‌های عربی قربانی تنش بین دولت‌های عربی شده‌اند

ایرلاین‌های عربی قربانی تنش بین دولت‌های عربی شده‌اند

افزایش تنش‌ها بین قدرت‌های عربی موجب لطمه دیدن شرکت‌های بزرگ هوایی شده که پیش از این نیز از قیمت‌های پایین نفت و ممنوعیت ورود لپ‌تاپ‌ها به پروازها آسیب دیده بودند.

به نقل از رویترز، افزایش تنش‌ها بین قدرت‌های عربی موجب لطمه دیدن شرکت‌های بزرگ هوایی شده که پیش از این نیز از قیمت‌های پایین نفت و ممنوعیت ورود لپ‌تاپ‌ها به پروازها آسیب دیده بودند. این وضعیت، قطب‌های هوانوردی منطقه خلیج فارس را در معرض خطر عدم قطعیتی منطقه‌ای و فراهم شدن زمینه برای دیگر ایرلاین‌های رقیب قرار داده است.

بسته شدن غیر منتظره آسمان اکثر همسایه‌های قطر به روی هواپیماهای این کشور و محدودیت اعمال شده بر اتباع این کشور مسافران را با دشواری‌هایی مواجه ساخته است.

الکساندر دی خونیاک، رئیس اتحادیه حمل و نقل هوایی بین‌المللی پس از نشست 200 ایرلاین جهان در مکزیک گفت: «این وضعیت همه ما را کاملا غافلگیر کرده است.»

عربستان، مصر، امارات و بحرین کلیه روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده‌اند و ارتباطات حمل و نقلی را نیز متوقف ساخته‌اند.

شرکت قطر ایرویز که برای دومین بار در طی 3 سال گذشته در وسط یک تنش دیپلماتیک گیر افتاده، ناگزیر شده تا مسیر ده‌ها پرواز خود را تغییر دهد و پروازهای خود به آن سوی مرزها را از آسمان ایران انجام دهد. بدین ترتیب ثروتمندترین کشور جهان از نظر درآمد سرانه شهروندانش، تقریبا در میان یک منطقه پرواز ممنوع حبس شده است.

این یک اتفاق بسیار ناگوار برای شرکتی است که زمانی غیرقابل توقف به نظر می‌رسید و ده‌ها میلیارد دلار صرف خرید هواپیما کرده و در این زمینه با شرکت‌های آمریکایی رقابت می‌کند.

جان استریکلند، مشاور امور هوانوردی دولت انگلیس گفت: «کل مدل تجاری قطر مبتنی بر تبدیل شدن به یک قطب پروازی است. آنها در زمینه فرودگاهی و خرید هواپیما سرمایه‌گذاری سنگینی کرده اند. آنها در حال از دست دادن یکی از منابع کلیدی تامین (ترافیک) هوایی از بازارهای مهم داخلی هستند.»

وی افزود: «با توجه به محدودیت‌های اعمال شده، اکنون نه تنها تغییر مسیر برخی از پروازها به یک مشکل تبدیل شده، بلکه به دلیل انجام برخی پروازهای غیرمستقیم، مسیرها هم طولانی‌تر خواهد شد. این موجب افزایش زمان و هزینه می‌شود و اختلالاتی در برنامه‌ریزی‌ها از جنبه ایجاد ارتباطات هوایی پدید می‌آورد.»

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند