اینترنت طبقاتی و پایان بی‌طرفی در شبکه

تصمیم جدید کمیته ارتباطات فدرال آمریکا برای در اختیار قرار دادن امکان ویژه به شرکت‌های بزرگ جهت انتقال سریع‌تر محتواهای اینترنتی با اعتراض‌های فراوانی روبرو شده است.  بر اساس تصمیم جدید کمیته ارتباطات فدرال آمریکا شرکت‌های آمریکایی در آینده می‌توانند با پرداخت هزینه بیشتر داده‌ها و مضمون‌های اینترنتی خود را با سرعت بیشتری در شبکه

تصمیم جدید کمیته ارتباطات فدرال آمریکا برای در اختیار قرار دادن امکان ویژه به شرکت‌های بزرگ جهت انتقال سریع‌تر محتواهای اینترنتی با اعتراض‌های فراوانی روبرو شده است.

 بر اساس تصمیم جدید کمیته ارتباطات فدرال آمریکا شرکت‌های آمریکایی در آینده می‌توانند با پرداخت هزینه بیشتر داده‌ها و مضمون‌های اینترنتی خود را با سرعت بیشتری در شبکه اینترنت انتقال دهند.

کمیته ارتباطات فدرال آمریکا اعلام کرده است که بدین منظور تغییراتی در مقررات بی‌طرفی در شبکه اینترنت وارد خواهد کرد.

بر این اساس شرکت‌های بزرگی مانند دیزنی، نت‌فلیکس یا گوگل در صورتی که بخواهند ویدئو یا دیگر مضمون‌های اینترنتی خود را به خطوط پر سرعت‌تر منتقل کنند، باید به شرکت‌های خدمات اینترنتی مانند "کام‌کست" یا "ورایزون" پول بیشتری بپردازند.

یک سخنگوی کمیته ارتباطات فدرال آمریکا گفت که این تقاضا با این پیش‌شرط قابل اجراست که قراردادی که میان دو شرکت بسته می‌شود، از نظر تجاری عقلانی باشد و بلوکه شدن عرضه‌ کالاهای اینترنتی دیگر شرکت‌ها در مقررات جدید اکیدا ممنوع اعلام خواهد شد.

تغییر در این مقررات به معنای پایان بی‌طرفی در شبکه اینترنت در سطح آمریکا خواهد بود، زیرا تاکنون با داده‌ها و مضمون‌های اینترنتی رفتاری یکسان صورت می‌گرفته است.

با مقررات جدید، جایگاه یکسان داده‌ها و مضمون‌های اینترنتی برچیده می‌شود. اما مسیر سبقت در انتقال داده‌ها در اختیار هر شرکت خدماتی آماده پرداخت هزینه‌ی بیشتر، به طور یکسان قرار خواهد گرفت.

شرکت‌هایی مانند "نت‌فلیکس" که خدمات پخش زنده ویدئویی ارائه می‌دهند و نیازمند ارتباط سریع‌تر با کاربران خود هستند، از هم‌اکنون پول بیشتری برای سرعت بیشتر پرداخت می‌کنند. این شرکت‌ها با پرداخت هزینه‌ی بالاتر، سرورهای خود را مستقیما به شبکه‌ی شرکت‌های ارائه خدمات اینترنتی وصل کرده‌اند. ولی این نوع اتصال قرار نیست مشمول نظارت کمیته ارتباطات فدرال آمریکا شود.

به گزارش دویچه وله، کمیته ارتباطات فدرال آمریکا قرار است مقررات جدید را در روز 15 ماه می سال جاری تصویب کند و هنوز امکان تغییراتی در آن وجود دارد و این در حالی است که از هم‌اکنون اعتراض شدید فعالان شبکه شکل گرفته است.

مایکل واینبرگ، معاون پابلیک نالج پراجکت، نهادی برای ابتکارات تحقیقاتی توسعه و برنامه‌ریزی کامپیوتری، می‌گوید: این استاندارد جدید به شرکت‌های ارائه خدمات اینترنتی این اجازه را می‌دهد که برای نوآوری‌ها در اینترنت پول بیشتری درخواست کنند.

مقررات جدید کمیته ارتباطات فدرال آمریکا واکنشی است به یک حکم دادگاه تجدیدنظر آمریکا که در ماه ژانویه سال جاری در واشنگتن صادر شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند