تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

این هفته برق خانگی قطع می‌شود؟

این هفته برق خانگی قطع می‌شود؟

وزیر جدید نیرو در حالی به قطع سریال خاموشی برق در این هفته امید داشت که میزان مصرف برق هنوز ۱۳ هزار مگاوات بیشتر از میزان تولید نیروگاهی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود این که به نظر می‌رسید سریال خاموشی‌ها به پایان رسیده و دو هفته‌ای بود که برق حداقل در شهرهای بزرگ قطع نشده بود، مشترکان خبر از قطعی برق چندباره برخی از محله‌های تهران دادند و برخی از مشترکان هم به تجارت‌نیوز گفتند خاموشی‌ها دوباره از سر گرفته شده است.

این در حالی است که مسولان برق کشور هم وعده داده بودند که با کاهش دمای هوا، خاموشی‌ها به پایان می‌رسد و دیگر قرار نیست با استفاده از خاموشی‌ها، حجم بار شبکه را کاهش دهند. محرابیان، وزیر جدید نیرو در جمع خبرنگاران می‌گوید: مشکل امروز ما این است که نتوانسته‌ایم همزمان با رشد تقاضا صنعت نیروگاهی را توسعه دهیم و ظرفیت نیروگاه‌های کشور را افزایش دهیم.

محرابیان ادامه می‌دهد: میزان تقاضای ما امروز حدود ۱۳ هزار مگاوات بیشتر از میزان تولید نیروگاهی ماست.

وزیر نیرو می‌افراید: روزهایی از تابستان فقط در بخش خانگی ۴۵۰۰ مگاوات خاموشی مشاهده کردیم و این در حالی است این میزان در روز گذشته به ۵۰۰ مگاوات کاهش پیدا کرد و عمده آن هم در بخش غیرخانگی بود.

این در حالی است که سخنگوی صنعت برق، مصطفی رجبی مشهدی گفته بود: قبوض مشترکان پرمصرف که ۱۴ درصد از مشترکان را تشکیل می‌دهند نسبت به دوره قبل ۱۶ درصد افزایش داشته است.

با این وجود محرابیان ابراز امیدواری می‌کند که در هفته آینده برق کمتر قطع شود.

البته محرابیان در پایان خاطرنشان می‌کند: مدیریت مصرف و تقاضا از برنامه‌های ماست البته قرار نیست از طریق قیمت این کار را انجام دهیم بلکه از روش‌های تشویقی استفاده می‌کنیم. در حال حاضر کاهش مصرف انگیزه‌ای ندارد و باید برنامه‌ای بریزیم که مردم ترغیب به کاهش مصرف شوند.

برای مطالعه بیشتر در همین مورد، گزارش «صادرات برق دلیل خاموشی‌هاست؟» را هم بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند