کد خبر: 232967

بارش‌های اخیر کفاف کم‌آبی کشور را نمی‌دهد

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب گفت: بارش‌های اخیر مشکل کم‌آبی کشور را جبران نمی‌کند و برای مقابله با بحران نیاز به مدیریت مصرف منابع آبی داریم.

سرویس بازار -

صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص بحران کم آبی کشور تصریح کرد: یکی از نقایص مهم در عرصه مدیریت آب، بی توجهی به آب‌های سطحی و موسمی در مناطق مختلف کشور، به ویژه در مناطق شمالی است؛ در شرایطی اغلب آب‌های منطقه هدر می‌رود که بسیاری از شهرهای شمالی با مشکل کم آبی در شبکه آبرسانی مواجه‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه شرایط اقلیمی پرآبی نداریم افزود: البته همه عوامل موثر بر مشکل آب، به شرایط اقلیمی وابسته نیست و مدیریت منابع آب اهمیت زیادی در این زمینه دارد.

بدری با اشاره به اینکه بخش کشاورزی از مهمترین عرصه‌های وابسته به منابع آبی است تصریح کرد: با مدیریت صحیح و افزایش ارتباط با علم و صنعت می‌توان تا حد زیادی هدررفت آب در بخش کشاورزی را کاهش داد.

سخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه ما دو منبع مهم آبی در شمال و جنوب کشور داریم، اظهار داشت: کشورهای زیادی با استفاده از فناوری آب شیرین کن، آب‌های دریا را به شبکه مصرف خود وارد کرده‌اند و این درحالی است که بخش زیادی از آب شیرین ما نیز بدون استفاده صحیح به دریا می‌ریزد.

بر اساس این گزارش فراز رابعی، مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب کشور در ادامه برنامه تصریح کرد: کشور ما از دیرباز پرآب نبوده و اگرچه ما با این شرایط کم‌آبی سازگار شده بودیم، اما در ده سال گذشته میزان بارندگی در کشور ما همواره کمتر از سطح بارش متوسط بوده و این مقطع زمانی در عمل تبدیل به دوره طولانی خشکسالی شده است.

وی افزود: با این حال سال جاری به نوعی بی نظیر بوده و تاکنون تنها ۱۱۳ میلیمتر باران باریده که ۴۵ درصد کمتر از شرایط نرمال است.

رابعی گفت: بارش‌های چند روز اخیر نیز اگرچه تاحدی آمار بارش را بالا می‌برد اما نمی‌تواند کم آبی را جبران کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.91)
1323.5
12.0
مثقال طلا (%0.14)
733000
1000
سکه امامی (%2.82)
1770000
50000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.07)
6805
5
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.