کد خبر: 188825

بارش باران اسیدی و اثرات آن در کلان‌شهرها

کارشناس سازمان هواشناسی با ارائه توضیحاتی درباره باران اسیدی گفت: مناطقی که آلودگی هوای ناشی از سوخت‌های فسیلی در آن اتفاق افتاده باشد قطعا دچار باران اسیدی می‌شوند؛ تهران نیز نمی‌تواند از این قاعده مستثنی باشد.

کاهش ۵۳ درصدی بارش‌ها نسبت به میانگین درازمدت
سرویس جامعه -

امین‌حسین نقشینه درباره بارش باران اسیدی و اثرات آن در کلان‌شهرها اظهار کرد: زمانی که آلودگی فسیلی در هوای کلان‌شهرها یا هر نقطه دیگری به‌وجود آید، باران به‌وجود آمده به صورت اسیدی خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی توضیح داد: علت به‌وجود آمدن ذرات باران اسیدی به دلیل ترکیبات گروه نیتروژن و گازهای گوگردی است یعنی ترکیب شدن آب موجود با گازهای co2 و وجود گوگرد به همراه نیترات باعث پدیده باران اسیدی می‌شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در زمانی که باران اسیدی شروع به باریدن می‌کند بعد از دقایقی از غلظت آن کاسته خواهد شد اما در هر صورت همان بارش اولیه نیز مضرات زیادی برای گیاهان و پوست انسان دارد.

نقشینه درباره اینکه آیا ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون و آلاینده‌های مرتبط با آن هم می‌تواند باران اسیدی به‌دنبال داشته باشد، گفت: این ذرات به هیچ عنوان باران اسیدی را تولید نمی‌کنند چرا که دلیل باران اسیدی ناشی از سوخت‌های فسیلی است.

وی افزود: ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون اگر به اندازه متوسط و تعادل در هوا وجود داشته باشد حتی می‌تواند موجب بیشتر شدن هسته تراکم بارش باران شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور توضیح داد: در شرایطی که ابر به‌وجود بیاید و ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون بیش از اندازه متعادل نشود باران مناسبی پدید می‌آید البته اگر این ذرات هم بیش از حد مجاز باشد در عدم بارش باران تاثیر دارد.

نقشینه با اشاره به تفاوت ظاهر باران اسیدی با ظاهر باران‌های دیگر گفت: باران اسیدی به هیچ عنوان رنگ ندارد اما باران‌هایی که قطرات آن تیره و گل‌آلود است با غبار و گردوخاک همراه شده است و به هیچ‌عنوان اسیدی محسوب نمی‌شود و خطراتی را به‌دنبال ندارد.

وی درباره این پرسش که آیا احتمال باران اسیدی در کلانشهرها به دلیل آلودگی هوا وجود دارد یا خیر اظهار کرد: مناطقی که آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی در آن اتفاق افتاده باشد قطعا دچار باران اسیدی می‌شوند؛ تهران نیز نمی‌تواند از این قاعده مستثنی باشد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: مناطقی از تهران که کیفیت هوای آن کاملا ناسالم است، می‌تواند باران اسیدی را داشته باشد و مناطقی که کیفیت هوا در زمان بارش‌ها سالم شده وضعیت بهتری دارند.

نقشینه توضیح داد: شاخص‌های اندازه‌گیری‌ها نیز فقط منوط به ذرات معلق نیست بلکه منواکسیدکربن، ازن، دی‌اکسید نیتروژن، دی‌اکسید گوگرد، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون و ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون نیز اندازه‌گیری می‌شود.

وی تاکید کرد: احتمال بارش باران اسیدی در منطقه‌ای که کیفیت هوا بر اثر آلاینده‌های ذکر شده ناسالم است وجود دارد و این وضعیت می‌تواند در مناطق آلوده کلان‌شهرها و حتی تهران به‌وجود آید.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: دربرگیری باران اسیدی در زمانی که به صورت خفیف و پراکنده باشد بیشتر خواهد بود اما زمانی که بارشها به صورت شدید باشد این دربرگیری کمتر خواهد شد و به سرعت باران اسیدی از بین می‌رود.

منبع: تسنیم

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.17)
1326.3
2.27
مثقال طلا (%0.03)
612200
2,000
سکه امامی (%0.26)
1511000
40,000
دلار (%0.27)
4410
120
یورو (%0.2)
5538
110
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.