بارش برف بازار چه خوراکی‌هایی را سکه کرد

بارش برف بازار چه خوراکی‌هایی را سکه کرد

با بارش برف در این روزها گشت‌وگذار مردم در فضاهای شهری افزایش پیدا کرده و خوراکی‌های گرم همچون آش، حلیم، کله‌پاچه و … در این هوا لذت گردش مردم را دو چندان کرده و بازار گرمی را هم برای خود رقم زدند.

با وجود اینکه امسال زمستان خیلی سردی سپری نشد و با گذشت یک‌ماه از فصل سرما و سه ماه از پاییز، شهری مثل تهران چندان رنگ بارش را ندیده بود، در روزهای گذشته بارش برف شدید زمین را سفید پوش کرد و بسیاری از مردم را به وجد آورد که همین موضوع باعث شد با وجود سرما خانواده‌ها یا گروه دوستان به سمت پارک‌ها و مراکز تفریحی بروند و از این هوا استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، تفریحات خیابانی مردم فقط محدود به گشت‌وگذار و برف بازی نشد و مثل همیشه بازارهایی در این شرایط داغ شد؛ در این میان واحدهای غذافروشی و خوراکی‌های گرم نیز بازار داغی پیدا کردند؛ به طوری که در ظهر روز اول بارش‌ها خیلی از آش فروشی‌ها توان پاسخگویی به این حجم از تقاضا را نداشتند و صف‌های طولانی مقابل مغازه‌ها شکل گرفت و زمان انتظار برای دریافت این غذاها حتی تا یک‌ساعت هم طول کشید.

در این میان حسین محمدی- رئیس اتحادیه کبابی، حلیم و آشپزندگان- درباره بازار این روزهای این بخش گفت: ایران کشوری است که در آن غذاهای سنتی بیشتر از فرنگی مصرف می‌شود و در این بین برخی از این غذاها هم به شکل فصلی طرفدار بیشتری دارند، برای همین از قدیم‌الایام در هوای سرد و برفی انواع آش و حلیم بیشتر مورد استقبال است.

به گفته وی، با اینکه امسال پاییز و زمستان خیلی سردی نداشتیم اما بارش‌های این چند روز حسابی واحدهای عرضه کننده آش و حلیم را شلوغ کرد ولی با این حال نمی توان گفت که روزهای گرم امسال جبران شده است.

کله‌وپاچه گران شده، مشتری‌اش کم

در روزهای برفی در کنار حلیم، کله‌پاچه و سیرابی نیز از صبحانه یا وعده های غذایی پرطرفدار دیگری به شمار می‌رود که به‌طور سنتی از قدیم الایام مورد استفاده مردم ایران بوده است.

غذای سنگینی که گرچه استفاده آن در سفره‌های ایرانی به شکل هفتگی و ماهانه رواج داشته اما امروز به قیمتی رسیده است که شاید هر کسی سراغش نرود.

حسین رواسی – رئیس اتحادیه طباخان و فروشندگان کله پاچه و سیرابی – درباره وضعیت بازار کله‌پاچه نگاهی به چهل سال پیش انداخت و معتقد است که سال ۱۳۵۶ شاید حداقل ۳۰ درصد از جامعه ایرانی، به خصوص در تهران به صورت منظم کله‌وپاچه را در وعده‌های غذایی خود استفاده می کردند و این محصول هم در بازار فراوان بود.

وی ظهار کرد: اکنون کشتار دام کاهش یافته و محصول در بازار گران شده است، همین موضوع در کنار چند عامل دیگر از جمله تغییر برخی الگوهای سلیقه‌ای استفاده از کله‌وپاچه را کاهش داده است.

رواسی ادامه داد: برای تامین کمبود کله‌ و پاچه در بازار رایزنی‌های زیادی انجام دادیم و از جمله پیشنهاداتی که ارائه شد این بود که در کنار واردات گوشت، کله پاچه دام کشتار شده نیز با آن وارد شود تا بتوانیم با عرضه آنها به بازار قیمت‌ها را به تعادل برسانیم.

این فعال اتحادیه طباخان گفت: تا شهریور ماه امسال ما برای کله پاچه نرخ تعیین می‌کردیم ولی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از ما خواست تا اجازه دهیم قیمت‌ها توسط خود واحدهای صنفی تعیین شود تا جنبه رقابتی به خود بگیرد.

وی افزود: این تصمیم باعث رشد قیمت‌ها توسط اصناف تعیین شود که متعاقبا عرضه‌کنندگان نیز با مشاهده افزایش قیمت‌ها، فروش محصول به واحدهای صنفی را گران کردند؛ به‌طوری‌که اکنون هر دست کله‌وپاچه به واحدهای صنفی تا ۵۸ هزار تومان فروخته می‌شود در صورتی که تا پیش از این سقف نرخ خرید صنوف را ۴۰ هزار تومان و سقف نرخ فروش نهایی به مشتری را ۵۵ هزار تومان تعیین کرده بودیم.

به گفته وی، این افزایش قیمت‌ها باعث شده است تا علیرغم رشد نسبی تقاضا در روزهای اخیر اما در مجموع مردم اقبال لازم را برای خرید کله و پاچه نداشته باشند.

ساعت کار اغذیه‌فروشی‌ها محدود است، دستفروشان بهره می‌برند!

اجتماع مردمی که برای گشت و گذارهای شبانه در برف به سطح شهر می‌آید، معمولا تا نیمه‌های شب ادامه دارد و در بسیاری از این مواقع برای وعده شام ساعت‌های انتهایی شب را انتخاب می‌کنند و با وجود اینکه دکه‌های خوراکی فروشی و غذافروشان کنار خیابانی به کار خود ادامه می‌دهند، اما واحدهایی مانند اغذیه‌فروشی‌ها اجازه فعالیت بیش از ۱۲ شب را ندارند و از این جمعیت نمی‌توانند به خوبی استفاده کنند.

اسدالله احمدی شهریور- رئیس اتحادیه اغذیه‌فروشی و مواد غذایی- در این‌باره گلایه کرد و گفت: کلان‌شهری مثل تهران نیاز دارد تا در میادین و چهارراه‌های اصلی برخی واحدهای صنفی را به شکل ۲۴ ساعته داشته باشد؛ موضوعی که در زمان سردار طلایی در این‌باره به توافق رسیدیم و برخی اغذیه‌فروشی‌ها به شکل ۲۴ ساعته فعالیت می‌کردند اما اکنون با حضور سردار ساجدی‌نیا مجددا با آن مخالفت شد.

به گفته او، همین امر باعث شده در شرایطی مانند گشت‌وگذارهای برفی اخیر، عملا اغذیه‌فروشان نتوانند آن طور که باید از آن بهره ببرند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند