بازار گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی متعادل می‌شود

بازار گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی متعادل می‌شود

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی گفت: با ممنوعیت صادرات، شاهد روند کاهش قیمت گوجه‌فرنگی در بازار مصرف داخل هستیم.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی گفت: ممنوعیت صادرات سبب کاهش قیمت محصول گوجه‌فرنگی شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صداوسیما، حسین اصغری با اشاره به اینکه بازارهای صادراتی، بازار مصرف داخلی را تحت فشار قرار داده بود افزود: با ممنوعیت صادرات قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی در خرده‌فروشی ۳۶۰۰ تومان و در مزرعه به قیمت هر کیلو ۲ هزار تومان خرید و فروش شده است.

وی گفت: سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی از ۱۲۲ هزار و ۸۰۰ هکتار امسال به ۱۲۳ هزار و ۷۰ هکتار افزایش یافته و ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تن نیز تولید شده است.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی افزود: امسال سرمازدگی، سیل، بارندگی شدید و خسارت دیگری در مزارع گوجه‌فرنگی نداشتیم بنابر این هیچ‌گونه کمبود تولید نداریم.

اصغری تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی با توجه به کمبود منابع آب هیچ برنامه‌ای برای افزایش سطح زیرکشت ندارد و افزایش تولید به علت به‌کارگیری روش‌های نوین کشت، آبیاری، تغذیه گیاهان و کاهش ضایعات است.

وی علت اصلی جهش قیمت محصول گوجه‌فرنگی را افزایش هزینه‌های تولید و کشاورزی دانست و گفت: هزینه خرید تجهیزات آبیاری، موتور پمپ چاه آب، حمل‌ونقل، کود، بذر و دیگر عوامل تولید در قیمت تمام شده تاثیر دارد و سبب افزایش قیمت محصولات کشاورزی از جمله گوجه‌فرنگی شده است.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی افزود: فشار بازارهای صادراتی نیز از دیگر عوامل افزایش قیمت محصول گوجه‌فرنگی بود که با ممنوعیت صادرات شاهد روند کاهش قیمت این محصول در بازار مصرف داخل هستیم.

اصغری درباره تاثیر ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی در آینده بازارهای صادراتی تصریح کرد: این تصمیم مقطعی و زودگذر است و تامین نیاز بازار داخل و امنیت غذایی مهم‌ترین اولویت وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در پاسخ به اینکه آیا قیمت گوجه‌فرنگی به قیمت قبل باز می گردد گفت: با توجه به اینکه به فصل سرما نزدیک می‌شویم و با مسائلی مانند سرمازدگی مواجه خواهیم بود، این عوامل در قیمت محصول تاثیرگذار است اما قیمت محصول را عرضه و تقاضا در بازار تعیین خواهد کرد.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی افزود: محصول گوجه‌فرنگی به اندازه کافی تولید شده است و نیاز صنایع تبدیلی-تکمیلی تامین می‌شود.

اصغری همچنین درباره بازار محصول سیب‌زمینی گفت: سال گذشته ۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تن سیب‌زمینی در مزارع کشور تولید شد و امسال این میزان افزایش خواهد داشت. بر اساس گزارش‌های موجود تاکنون ۴ میلیون و ۹۷۱ هزار تن سیب‌زمینی در مزارع برداشت شده است که تولید و عملیات برداشت محصول تا زمستان نیز ادامه دارد.

وی علت افزایش قیمت سیب‌زمینی را در چند روز گذشته تاخیر در کشت این محصول به علت بارندگی و سرمای بهار امسال دانست و افزود: هم‌اکنون در زمان اوج برداشت محصول سیب‌زمینی در استان‌های اردبیل، همدان، زنجان و دیگر استان‌ها هستیم بنابر این با عرضه محصول به بازار، روند افزایش قیمت متوقف خواهد شد.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی گفت: هر کیلو سیب‌زمینی امروز در مزرعه ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان از کشاورز خریداری شد و در میادین میوه و تره‌بار با قیمت هر کیلو ۲۳۰۰ تومان و در خرده‌فروشی نیز هر کیلو ۳ هزار تا ۳۴۰۰ تومان به مصرف‌کننده عرضه شده است.

اصغری تاکید کرد: هیچ کمبودی در تولید و تامین محصول سیب‌زمینی نداریم و با تولید مطلوب نیاز بازارهای داخلی و صادراتی را تامین خواهیم کرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند