بازدهی کدام بازار در رمضان بیشتر است؟

بازدهی کدام بازار در رمضان بیشتر است؟
در ماه رمضان پنج سال اخیر، متوسط تغییرات پنج ساله قیمت دلار، هر گرم طلای 18 عیار و شاخص کل بورس اوراق بهادار روند رو به رشدی را داشته، اما بازدهی کدام یک بیشتر بوده است؟

فریبا تاجدینی: از نگاه برخی کارشناسان بازارهای سرمایه‌گذاری مانند بازار طلا، ارز و سهام روزهای خاصی را پشت سر می‌گذارند. عامه مردم نیز تصور می‌کنند در ماه رمضان طلا دچار نوسان می‌شود. اما این گزاره‌ها در واقعیت تا چه اندازه می‌تواند صحیح باشد؟

به گزارش تجارت‌نیوز؛ بر اساس آمارهای بانک مرکزی و داده‌های اقتباس شده از سایت بورس اوراق بهادار و شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تهران در ماه رمضان طی پنج سال اخیر، متوسط تغییرات قیمت دلار، هر گرم طلای ۱۸ عیار و شاخص کل بورس اوراق بهادار روند رو به رشدی را داشته است.

قیمت دلار در ماه رمضان سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ به ترتیب ۳ درصد و ۱٫۴ درصد کاهش یافته است اما در ماه رمضان سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب افزایش قیمت ۰٫۳ درصدی، ۰٫۹ درصدی و ۰٫۱ درصدی داشته است.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در ماه رمضان سال‌های ۱۳۹۲، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ با افزایش قیمت مواجه شده و به ترتیب ۴ درصد، ۹٫۵ درصد و ۰٫۸ درصد افزایش قیمت داشته است.

رمضان سال ۱۳۹۳ با ۱٫۳ درصد و سال ۱۳۹۴ با ۳٫۱ درصد کاهش قیمت برای هر گرم طلای ۱۸ عیار همراه بوده است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد شاخص کل بورس در رمضان سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ روند رو به رشدی داشته و طی این سه سال به ترتیب ۵٫۵ درصد، ۵٫۶ درصد و ۸٫۲ درصد شاخص کل افزایش یافته است.

طی رمضان دوسال اخیر شاخص کل بورس اوراق بهادار با ۲٫۴ درصد و ۲٫۷ درصد کاهش مواجه بوده است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند