بازگشت شرکت‌های کره‌ای برای خرید نفت ایران

یک هیات کره‌ای مرکب از شرکت‌های خریدار نفت قرار است این هفته برای بحث در خصوص از سرگیری خرید نفت از ایران پس از وقفه‌ای ۳ ماهه، به تهران سفر کند.
بازگشت شرکت‌های کره‌ای برای خرید نفت ایران

یک هیات کره‌ای مرکب از شرکت‌های خریدار نفت قرار است این هفته برای بحث در خصوص از سرگیری خرید نفت از ایران پس از وقفه‌ای ۳ ماهه، به تهران سفر کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ۳ منبع آگاه گفتند، یک هیات کره‌ای مرکب از شرکت‌های خریدار نفت قرار است این هفته برای بحث در خصوص از سرگیری خرید نفت از ایران پس از وقفه‌ای ۳ ماهه، به تهران سفر کند.

کره جنوبی یکی از ۸ کشوری است که برای مدت ۱۸۰ روز از تحریم‌های نفتی ایران معاف شده است. به گفته منابع آگاه، این کشور می‌تواند روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کند.

این کشور آسیایی قبلا سومین مشتری بزرگ نفت ایران و بزرگ‌ترین خریدار میعانات نفت این کشور بود. آمارهای شرکت ملی نفت کره نشان می‌دهد که خرید نفت میعانات کره جنوبی از ایران در بازه زمانی ژانویه تا اوت به ۱۵۹ هزار و ۷۷۰ بشکه در روز رسیده که حدود ۴۹ درصد پایین‌تر از ۳۱۱ هزار و ۸۸۵ بشکه در روز مدت مشابه سال گذشته بوده است.

این منابع گفتند، هرچند معافیت‌ها چراغ سبز لازم را به کره جنوبی برای از سرگیری خرید نفت از ایران نشان داده است، اما باید مسائل مربوط به حمل و بیمه محموله‌های نفت ایران نیز حل و فصل شود.

یکی از این منابع افزود: «میزان واقعی واردات نفت از ایران بستگی به نتیجه مذاکرات هفته آینده دارد.» وی همچنین گفت، قیمت پیشنهادی ایران نیز یک فاکتور کلیدی خواهد بود.

شرکت‌های اینچئئون پتروچم، هیوندای چمیکال و هانوها توتال پتروچمیکالز کره جنوبی معمولا از ایران میعانات خریداری می‌کنند.

هر کدام از این ۳ شرکت در نیمه نخست سال جاری میلادی ماهانه بین یک تا ۳ میلیون بشکه میعانات تولیدی پارس جنوبی را خریداری کرده‌اند. فریدون فشارکی، رییس موسسه اف جی‌ای در این باره گفت: معاف شدن از تحریم‌ها بدان معنا نیست که شما نفت ایران را در سبد خرید خود دارید. شما هنوز هم باید از طریق زنجیره عرضه کار کنید.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز