بازگشت گردشگران به رستوران‌ها – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بازگشت ترامپ با وعده زخم کاری به روسیه/ نفت 40 دلار می‌شود؟

بازگشت گردشگران به رستوران‌ها

p18 2

پس از رکود چشمگیر صنعت رستوران‌داری جهان در سال ۲۰۲۰ با توجه به اقدامات کشورها برای حفاظت از این صنعت، سال ۲۰۲۱ مسیر بهبودی را در پیش گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، صنعت رستوران‌داری جهان به‌طور جدی تحت‌تاثیر همه‌گیری کرونا قرار گرفت و اقداماتی همچون فاصله‌گذاری اجتماعی و نگرانی‌ها و احتیاط‌ها در اماکن عمومی منجر به کاهش مصرف کنندگان در غذاهای بیرون شده است.

براساس اعلام این منبع، تا ژوئن ۲۰۲۱ میزان مصرف سالانه در رستوران‌های جهان در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش ۶/ ۲۵ درصدی داشته است. البته در همین تاریخ در سال ۲۰۲۰ این رقم تا ۸۲‌درصد کاهش یافته بود.

به‌رغم کاهش حضور مردم در رستوران‌ها، بازار بخش آنلاین غذا در جهان با رشد همراه بوده است. این بازار که در سال ۲۰۱۹ درآمدی بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار داشته پیش‌بینی می‌شده تا سال ۲۰۲۳ به ۱۵۴ میلیارد دلار برسد اما به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و عدم حضور مصرف‌کنندگان در رستوران‌ها، تحویل غذای دیجیتال در سراسر جهان در سال ۲۰۲۰ در بسیاری از کشورها رشد کرده است. خدمات تحویل غذا که از طریق برنامه‌های تلفن همراه، اینترنت یا پیام کوتاه سفارش می‌پذیرند در سطح جهانی حدود ۶۷ درصد افزایش یافته و آمریکا با ۱۲۳ درصد بیشترین افزایش را داشته است.

همچنین به‌رغم پیش‌بینی ویرانی رستوران‌ها ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ تنها ۱۴ درصد از آنها در آمریکا تعطیل شده‌اند. در واقع تعداد تلفات رستوران‌ها ناشی از کرونا کمتر از حد انتظار بوده است. طبق گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، براساس اعلام انجمن ملی رستورا‌ن‌ها حدود ۹۰هزار رستوران یعنی کمتر از ۱۴ درصد از کل رستوران‌های آمریکا به‌طور دائم یا طولانی‌مدت تعطیل شده‌اند. این درحالی است که در سال گذشته کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که یک‌سوم رستوران‌های آمریکا، حدود ۱۱۰هزار رستوران در سال ۲۰۲۰ تعطیل خواهد شد و حتی برخی میزان تلفات را تا ۷۵ درصد برآورد کرده بودند.

اگرچه این رقم در مقایسه با تعطیلی ۵۰ هزار رستوران در یک‌سال عادی فاجعه‌بار است، اما با توجه به به‌کارگیری ابتکاراتی همچون وام‌های دولتی، برنامه محافظت از حقوق و دستمزد، تغییر در محدودیت‌های محلی از بدترین سناریوی ممکن جلوگیری کرده و میزان تلفات را محدود کرده است.

با وجود این به‌رغم سرپا ماندن رستوران‌داران، بسیاری از فعالان این عرصه فروش کمتری داشته‌اند و طی ۱۴ ماه گذشته، میزان فروش حدود ۲۹۰ میلیارد دلار کمتر از میزان پیش از همه‌گیری کووید-۱۹ بوده است و میزان فروش غذا و نوشیدنی در آوریل ۲۰۲۱ در مقایسه با فوریه ۲۰۲۰ یعنی آخرین ماه پیش از همه‌گیری کرونا، افت ۲ درصدی از ۲/ ۶۶ میلیارد دلار فروش را تجربه کرده است.

براساس اعلام انجمن ملی رستوران‌ها، صنعت رستوران‌داری درحال‌حاضر در مسیر احیا قرار دارد. میزان فروش روند رو به رشدی را سپری می‌کند و با گرم‌تر شدن هوا، احتمال افزایش غذای بیرونی وجود دارد که به افزایش فعالیت رستوران‌ها منجر می‌شود.

بررسی این گروه نشان می‌دهد حدود ۴۴ درصد از فعالان این صنعت انتظار دارند میانگین فروش آنها از آوریل تا ژوئن بیشتر از مارس ۲۰۲۱ باشد. همچنین باتوجه به حجم بالای کار رستوران‌ها در ماه‌های جولای و آگوست (تیر و مرداد) و کاهش محدودیت‌های رستوران‌ها و ادامه سفرها روند مثبتی پیش‌بینی می‌شود زیرا از هر ۴ دلار فروش در این صنعت یک دلار از طریق مسافرت و گردشگری تامین می‌شود.

آنان انتظار دارند در تابستان بازار اوقات فراغت و به‌دنبال آن تجارت و سپس گردشگری بین‌المللی باز خواهد شد. در واقع با بازگشت مشتری‌ها، رستوران‌ها به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشاغل درحال تکمیل پرسنل خود هستند. برخی از کارکنان رستوران‌ها که در طول همه‌گیری به مشاغل دیگر رفتند یا برخی به‌دلیل تعطیلی مدارس و عدم مراقبت از کودکان مجبور به خارج شدن از مشاغل خود شدند و از مزایای بیکاری خود استفاده کرده‌اند، اینک فرصت بازگشت مجدد به رستوران‌ها برایشان فراهم شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار حوزه گردشگری را در صفحه گردشگری تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات