موضوعات داغ:
بررسی تجارت‌نیوز از بانکی با 12 هزار میلیارد تومان وام مشکوک‌الوصول

بانکی که مسکن قسطی می‌دهد اما وام‌هایش برنمی‌گردد

بانکی که مسکن قسطی می‌دهد اما وام‌هایش برنمی‌گردد

بانک مسکن در حالی قرار است ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تا پایان سال جاری به صورت اقساطی بفروشد که بیش از ۶۳ درصد از کل حجم سپرده‌هایش کوتاه‌مدت و سهم مطالبات مشکوک‌الوصول این بانک رو به افزایش است. این بانک ۱۲ هزار میلیارد تومان مطالبات مشکوک‌الوصول دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس اعلام محمد حسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن مقرر شد تا پایان سال جاری حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر که عملیات ساخت آن‌ها به پایان رسیده توسط این بانک به صورت اقساطی فروخته شوند.

این خانه‌ها در حالی قرار است به صورت اقساطی فروخته شود که از آن به علت تورم ۴۰ درصدی در سال ۹۲ یاد می‎شود، به عبارتی فشار سرمایه‌ای(بیت‌المال) که برای ساخت این واحدها صرف شده روی زندگی آحاد جامعه خود را نشان داده است.

در بخش اول براساس داده‌های بانک مسکن مانده کل سپرده‌های این بانک در پایان آذر ماه سال گذشته معادل ۷۲ هزار و ۹۲۶ میلیارد تومان بوده است.

بررسی ترکیب انواع سپرده بانک مسکن تا پایان آذر ماه امسال نشان می‌دهد که بیش از ۶۳ درصد از کل حجم سپرده‌های این بانک معادل بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان آن از نوع سپرده کوتاه‌مدت است و سپرده بلندمدت تنها ۱۷٫۶ درصد سهم دارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد این بانک نمی‌تواند از این سپرده‌ها به عنوان منبع قابل اتکا برای پرداخت تسهیلات استفاده کند، چرا که امکان مطالبه آنها در کوتاه‌مدت وجود دارد.

انواع سپرده مانده تا پایان آذر ماه سال ۹۷(میلیارد ریال) مانده از کل (درصد)
قرض‌الحسنه ۵۰۲۷۴ ۶٫۹
صندوق پس‌انداز مسکن ۸۸۶۴۷ ۱۲٫۱
کوتاه‌مدت ۴۶۱۷۴۳ ۶۳٫۳
بلندمدت ۱۲۸۵۹۸ ۱۷٫۶
جمع کل ۷۲۹۲۶۲ ۱۰۰

در فاکتور دوم نیز در این بازه زمانی اطمینان بانک از بازپرداخت تسهیلات قابل پرداخت کم شده است، یعنی سهم تسهیلات مشکوک الوصول در آذر ماه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل یک پله رشد کرده است.

بانک مسکن در پایان آذر ماه سال ۹۷ پیش‌بینی کرده که بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان از تسهیلاتی که داده وصول نشود، بنابراین این میزان را مشکوک الوصول اعلام کرده که سهم آن از کل وام‌های پرداخت شده تا بازه زمانی مذکور را با یک پله صعود نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقم  ۷٫۵ درصد رسیده است.

همچنین این تسهلات نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ معادل ۵۲٫۳ درصد رشد کرده است.

تسهیلات مانده در پایان آدر ماه سال ۹۷(میلیارد ریال) درصد تغییر نسبت به مانده آذر ماه سال ۹۶ سهم از کل
جاری ۱۴۵۹۱۴۵ ۹٫۷ ۸۹٫۱
سررسید گذشته ۲۵۹۹۱ ۶۸٫۶ ۱٫۵
معوق ۲۸۱۴۱ ۵۲٫۳ ۱٫۷
مشکوک‌الوصول ۱۲۳۸۶۸ ۲۶٫۷ ۷٫۵
جمع ۱۶۳۷۱۴۵ ۱۰۰

محمد حسن علمداری همچنین اعلام کرده که میزان وامی که در سه ماهه ابتدایی امسال از سوی بانک مسکن پرداخت شده معادل چهار هزار و ۳۰۸ میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ رشد ۵٫۳ درصدی داشته است.

براساس اعلام محمد حسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن، در بهار امسال ۱۰۲ هزار و ۲۹۵ فقره انواع تسهیلات توسط این بانک به گروه‌های مختلف پرداخت شده است. ۳۱ هزار و ۲۱۱ نفر با استفاده از تسهیلات بانک مسکن توانستند خانه‌دار شوند. کل مبلغی که به این تعداد پرداخت شده معادل هزار و ۶۶۴ میلیارد تومان بوده است. همچنین دو هزار و ۶۹۸ فقره تسهیلات با ارزش ۳۲۴ میلیارد تومان به ساخت مسکن اختصاص یافته است.(هیبنا)

اخیرا وزیر راه و شهرسازی نیز اعلام کرده که ۱۵۰ هزار واحد مسکونی به دستور رییس‌جمهوری همزمان با عید غدیر آغاز به کار می‌کند.(ایرنا)

مستدلات و کارنامه بانک مسکن در تسهیلات و سپرده‌ها نشان می‌دهد که حاتم‌بخشی بانک مسکن برای فروش اقساطی مسکن مهری، در شرایطی است که این بانک در بخش بازپس‌گیری تسهیلات خود کارنامه چندان قابل قبولی ندارد.

کارنامه بانک مسکن به روایت آمارهای خود این بانک
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند