سلسله گزارش‌های نقادانه تجارت‌نیوز از کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌ها

بانکی که ۹۹٫۳ درصد دارایی‌اش بدهی دارد/۲۶۰ میلیارد تومان زیان انباشته بانک ایران زمین

بانکی که ۹۹٫۳ درصد دارایی‌اش بدهی دارد/۲۶۰ میلیارد تومان زیان انباشته بانک ایران زمین

بانک ایران زمین در پایان سال گذشته بیش از ۹۹ درصد دارایی خود یعنی ۲۲٫۱ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است. ۲۶۰ میلیارد تومان زیان انباشته نکته دیگر کارنامه بانک ایران زمین است که این میزان بیش از ۶۵ درصد سرمایه ثبت شده‌اش را تشکیل می‌دهد.

بانک ایران زمین در پایان سال گذشته بیش از ۹۹ درصد دارایی خود یعنی ۲۲٫۱ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.
۲۶۰ میلیارد تومان زیان انباشته ویژگی دیگر بانک ایران زمین است که این میزان بیش از ۶۵ درصد سرمایه ثبت شده‌اش را تشکیل می‌دهد.
رشد ۳۳ درصدی دارایی، افت ۵۱ درصدی موجودی نقد، رشد ۲۲ درصدی سود حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌، افزایش ۳۲۳۰ درصدی بدهی به بانک‌ها و موسسات اعتباری و دریافت ۱٫۳ هزار میلیارد تومان وام بین بانکی تنها طی یکسال و بدهی ۲٫۲ هزار میلیارد تومانی به بانک مرکزی از دیگر نکاتی است که در کارنامه بانک ایران زمین در سال ۱۳۹۶ قابل مشاهده است.

اکثریت سهام بانک ایران زمین متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت و بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه سال ۱۳۹۶ بانک ایران زمین حاوی نکات قابل توجهی است.

بانک ایران زمین یک بانک غیردولتی تجاری است که در اسفند ماه سال ۱۳۸۹، با ارتقای موسسه مالی و اعتباری مولی‌الموحدین به بانک تأسیس شد.

سهام این بانک در سال ۱۳۹۰ در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد و هم‌اکنون اکثریت سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت و بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

این بانک هم‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۳۳۲ شعبه در ایران است.

رشد دارایی‌ها و کاهش سرمایه‌گذاری در بازار سهام

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، بانک ایران زمین طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان سال ۱۳۹۶ معادل ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

بر اساس صورت‌های مالی منتشره، بانک ایران زمین در پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۲۲٫۲ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با ۳۳ درصد رشد مواجه بوده است.

بازده دارایی‌ها در بخش سود تسهیلات اعطایی نشان داده‌ می‌شود که برای بانک ایران زمین در پایان سال ۱۳۹۶ بدون تغییر نسبت به سال ۱۳۹۵ به ۵۲۸ میلیارد تومان رسیده است.

بانک ایران زمین هیچ مطالبه‌ای از دولت نداشته و همچنین به بخش‌های دولتی (به غیر از بانک‌ها) هیچ نوع تسهیلاتی پرداخت نکرده است.

از ۲۲٫۲ هزار میلیارد تومان دارایی بانک ایران زمین تا پایان سال ۱۳۹۶، معادل ۱۲٫۵ درصد از آن به صورت وام‌ و مطالبات در دست اشخاص غیردولتی بوده است.

بانک ایران زمین در سال گذشته ۲۴٫۳ میلیارد تومان از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطالبه داشته که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۸۸ درصد کاهش داشته است.

بانک ایران زمین هیچ مطالبه‌ای از دولت نداشته و همچنین به بخش‌های دولتی (به غیر از بانک‌ها) هیچ نوع تسهیلاتی پرداخت نکرده است.

همچنین این بانک تا پایان سال ۱۳۹۶ در قسمت دارایی‌های خود ۲۳۴ میلیارد تومان در بخش بازار سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۶ درصد آن را کاهش داده است.

کسری در پرداخت سود سپرده‌گذاران

موجودی نقد بانک ایران زمین در سال گذشته روند رو به کاهشی داشته، به طوری که موجودی نقد این بانک در دوره مذکور ۶۵ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۵۱ درصد کاهش داشته است.

در بخش سود و زیان، درآمد مشاع بانک (درآمد به پشتوانه سپرده‌های مردم) در پایان سال گذشته به ۲٫۸ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۱۷ درصدی مواجه بوده است.

سهم سود سپرده‌گذاران از درآمدهای مشاع بانک بیش از سه هزار میلیارد تومان بوده که به علت کسری به وجود آمده (معادل ۲۷۳ میلیارد تومان) بانک متحمل زیان شده و از محل درآمدهای دیگرش این کسری را جبران کرده است.

قسمتی از درآمد مشاع که مربوط به سود به دست آمده و دریافت جریمه‌های دیرکرد از دریافت‌کنندگان تسهیلات بانکی است در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ هیچ تغییری نداشته است.

سود حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌های بانک ایران زمین در سال ۱۳۹۶ حدود ۲٫۳ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۲۲ درصدی داشته است.

در مجموع کل درآمدهایی که در سال ۱۳۹۶ مختص به بانک ایران زمین بوده به ۶۶۳ میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۹۴ درصد رشد داشته است.

رشد سه هزار درصدی استقراض از بانک‌ها

صورت مالی بانک ایران زمین نشان می‌دهد این بانک در پایان سال گذشته بیش از ۹۹ درصد دارایی خود یعنی ۲۲٫۱ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

بانک ایران زمین در دوره مذکور به بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱٫۳ هزار میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۳۲۳۰ درصد افزایش داشته است.

بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ همانند سال ۱۳۹۴ صفر بوده اما در سال ۱۳۹۶ این بدهی به بیش از ۲٫۲ هزار میلیارد تومان رسید.

بیشترین سهم از بدهی‌های بانک ایران زمین مربوط به سپرده‌های بلندمدتی است که افراد حقیقی و حقوقی درقالب سرمایه‌گذاری در اختیار این بانک قرار داده‌اند.

در سال ۱۳۹۶ مجموع سپرده‌گذاری بلندمدت در بانک ایران زمین حدود ۱۶٫۷ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۳ درصد رشد داشته است.

همچنین ۲٫۴ درصد از بدهی‌های بانک ایران زمین معادل ۵۴۱ میلیارد تومان متعلق به سپرده‌های دیداری و پس‌انداز افراد بوده که در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۶۰ درصدی همراه بوده است.

میزان انتقال به اندوخته قانونی بانک ایران زمین در سال گذشته صفر بوده که نشان می‌دهد مقدار سپرده قانونی نزد بانک مرکزی از محل استقراض از خود بانک مرکزی تامین شده است.

در مجموع سپرده جمع آوری شده بانک ایران زمین تا پایان سال گذشته ۱۷ هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان بوده که بر اساس این میزان سپرده بانک ایران زمین حدود دو هزار میلیارد تومان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نگهداری کرده تا تمامی سپرده‌های مردم نزد این بانک توسط بانک مرکزی تضمین شده باشد.

در صورت سود و زیان بانک ایران زمین میزان انتقال به اندوخته قانونی صفر بوده که نشان می‌دهد مقدار سپرده قانونی نزد بانک مرکزی از محل استقراض از خود بانک مرکزی تامین شده است.

تسهیلات پرداختی بانک در سال گذشته بیش از ۲٫۷ هزار میلیارد تومان بوده که از این محل حدود ۵۳۰ میلیارد تومان عایدی نصیب بانک شده است.

تسهیلات پرداختی بانک در پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۲۳ درصدی همراه بود.

۲۶۰ میلیارد تومان زیان انباشته

به میزان مطالباتی که احتمال وصول آن تشخیص داده نشود ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در نظر گرفته می‌شود که در بانک ایران زمین در پایان سال گذشته ۴۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۲۱ درصد کاهش داشته است.

از متغییر هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول به عنوان نقطه ابهام بانک‌ها نام برده می‌شود زیرا بانک‌ها باید براساس میزان تعهد مشتریان در بازپرداخت وام‌ها ذخیره در نظر بگیرند. به گفته کارشناسان بانکی، برخی بانک‌ها برای اینکه سود بالاتری را اعلام کنند این میزان ذخیره را در نظر نمی‌گیرند و با نرخ سود بالاتر قرارداد مشتریان را تمدید و بحران را به آینده منتقل می‌کنند.

در بخش سرمایه و حقوق صاحبان سهام، بانک ایران زمین تا پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ تغییری نداشته است.

زیان انباشته شده بانک ایران زمین در پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۶۱ میلیارد تومان بوده که معادل ۶۵ درصد سرمایه ثبت شده‌اش است.

سود خالص بانک ایران زمین در سال ۱۳۹۶ با توجه به درآمد ۶۶۳ میلیارد تومانی و هزینه ۶۳۳ هزار میلیارد تومانی حدود ۳۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۲۴۸ درصد رشد داشته است.

مطابق آخرین اطلاعات مالی، این بانک در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۶۰ میلیارد تومان زیان انباشته داشته که نسبت سال ۱۳۹۵ توانسته تنها ۳۰ میلیارد تومان از آن را کاهش دهد. این میزان زیان انباشته شده بانک ایران زمین بیش از ۶۵ درصد سرمایه ثبت شده‌اش را تشکیل می‌دهد.

این بانک با نماد معاملاتی «وزمین » با سرمایه‌ای به حجم ۴۰۰ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

تمام اطلاعات ذکر شده در این گزارش بر اساس صورت مالی حسابرسی نشده بانک ایران زمین بوده و تا لحظه تنظیم این گزارش (۱۴ آبان ماه سال ۱۳۹۷) صورت مالی حسابرسی شده‌ای از سوی این بانک ارائه نشده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند