بانک‌های مرکزی آسیا سال آرامی خواهند داشت

بانک‌های مرکزی آسیا سال آرامی خواهند داشت

بانک مورگان استنلی آمریکا اعلام کرد که در سال آینده میلادی بانک‌های آسیایی با تنش کمتری روبرو خواهند شد؛ ضمن اینکه ارزش دلار ضعیفتر خواهد بود.

«دیی تان» کارشنان اقتصادی آسیا در بانک مورگان استنلی، گفت: بیشتر بانک‌های مرکزی آسیا در سال آینده میلادی با اقدامات هیجانی کمتری روبرو خواهند شد که این موضوع برای‌ آنها خوب خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، از آنجایی که فدرال رزرو آمریکا به دنبال پایان دادن به چرخه سیاست افزایشی نرخ بهره است، این امر باعث می‌شود حتی آن دسته از سیاست‌گذارانی که مسیر سفت و سخت فدرال را دنبال نمی‌کنند، سیاست پولی خود را ثابت نگه دارند.

برای بیشتر بانک‌های مرکزی در آسیا، چرخه افزایش بهره تحمیلی دیده نمی‌شود، مگر در فیلیپین چنین چیزی اعمال شود.

انتظار می‌رود که بانک‌های مرکزی نیازی به حفظ سیاست خود براساس آنچه فدرال رزرو انجام یا انجام نمی‌دهد، ندارند. در خارج از هند و اندونزی چرخه افزایش بهره بسیار ناچیز یا حتی وجود دارد.

همچنین کارشناسان اقتصادی بانک مورگان استنلی بر این باور هستند که سال آینده ارزش دلار ضعیفتر خواهد بود و ارزش اوراق قرضه ۱۰ ساله هم به ۲.۷۵ درصد کاهش پیدا می‌کند که این موضوعات منجر به ایجاد تنش کمتر در بازارهای نوظهور می‌شود که در سال جاری میلادی نگران خروج سرمایه و نوسان ارزهای خود بودند.

وضعیت حساب‌های جاری بطرز قابل توجهی در وضعیت خوبی به سر می برد و ریسک‌های تورمی مطلوب برای بیشتر مناطق آسیا باعث می‌شود تا بانک‌های مرکزی این قاره در وضعیت راحتی به سر برند.

بر پایه این گزارش، برای کشورهای آسیایی اگر سیاست‌گذاران بر این باور هستند که ریسک‌های ثبات مالی همچنان وجود دارد، در پیش گرفتن «سیاست سفت و سخت احتیاطی کلان» می‌تواند راه بهتری در مقایسه با بالا بردن نرخ بهره برای پرداختن به ریسک‌های ثبات مالی باشد.

 

منبع:بلومبرگ انگلیسی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند