بانک‌های مرکزی جهان ۳۳ هزار تن طلا ذخیره کردند

بانک‌های مرکزی جهان ۳۳ هزار تن طلا ذخیره کردند

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی جهان تاکنون بیش از ۳۳ هزار تُن طلا ذخیره کرده‌اند.

بانک‌های مرکزی جهان نه تنها خرید طلای خود را در سال‌های اخیر افزایش داده‌اند؛ بلکه تعداد خریداران جدید طلا هم وارد دور جدیدی شده است. در همین حال «ناتالی دمپستر» مدیر کل بانک‌های مرکزی و سیاست عمومی در شورای جهانی طلا گفت: خرید بانک‌های مرکزی جهان برای طلا به شدت سرعت گرفته و این موضوع به لحاظ جغرافیایی تنوع بیشتری به خود گرفته و چندین کشور جدید هم برای اولین بار در دهه‌های گذشته اقدام به افزایش خرید ذخایر طلای خود کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز،دمپستر افزود: در حقیقت ۱۶ بانک مرکزی ذخایر طلای خود را از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی افزایش داده‌اند. شورای جهانی طلا در گزارش فصلی خود در مورد روند تقاضای طلا اعلام کرد که بانک‌های مرکزی در سه ماه سوم سال جاری میلادی ۱۴۸.۴ تن طلا خریداری کردند که بیشترین رقم از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد محسوب می‌شود.

همچنین انتظار می‌رود خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان در سال جاری میلادی به ۴۵۰ تن برسد که این رقم برای سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب ۳۹۰ و ۳۷۵ تن ثبت شده است. البته پیش از این در سال ۲۰۱۳ میلادی بانک‌های جهانی در مجموع ۶۴۶ تن طلا خریداری کرده بودند که بعداز آن روند نزولی به خود گرفت و اکنون سیر صعودی را تجربه می‌کند.

از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان ماه اوت بانک‌های مرکزی جهان ۲۶۰ تن طلا به ذخایر خود افزوده‌اند. بر پایه این گزارش، بلومبرگ اعلام کرد که بانک‌های مرکزی در حال حاضر به طور فزاینده‌ای بیش از ۳۳ هزار تن طلا نگهداری می‌کنند که این رقم تقریبا یک پنجم تمام طلایی است که تاکنون استخراج شده است. علت اصلی رو آوردن بانک‌های مرکزی جهان به طلا، تنوع بخشیدن ذخایر خود در مواجه با بحران‌های مرتبط با مسائل ژئوپولتیکی است.

 

منبع:کیتکو

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند