رئیس کانون انبوه‌سازان:

بانک‌ها ریالی به بافت‌های فرسوده اختصاص ندادند

بانک‌ها ریالی به بافت‌های فرسوده اختصاص ندادند

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایران با اشاره به اینکه برای بهبود فضای کسب‌وکار و صنعت ساختمان باید مشکلات و گره‌ها را از سرراه این حوزه برداریم، گفت: بخش خصوصی در هیچ تصمیم‌گیری در فضای بهبود کسب‌وکار دخیل داده نمی‌شود و سازندگان همواره به دنبال اصلاح قوانین می‌دوند.

جمشید برزگر در اجلاس سراسری انبوه‌سازان ایران با اشاره به اینکه در ۴ دهه گذشته در حوزه مسکن به آن برنامه‌های مدنظر نرسیده‌ایم، گفت: بعد از گذشت ۴ دهه هنوز بخش مسکن به برنامه‌های مدنظر خود نرسیده است، اما باید دولت به بخش مسکن افتخار کند که با این همه مشکلات همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: بعد از وقوع زلزله رودبار و بم تلنگری در میان مسئولان مسکن به وجود آمد که چاره‌ای باید برای بافت‌های فرسوده و بخش مسکن اندیشیده شود، به همین دلیل سازمان نظام مهندسی تشکیل شد و مشارکت بخش‌خصوصی در حوزه احداث و مسکن مورد تشویق قرار گرفت.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایران با اشاره به اینکه بعد از آن دوره ساخت واحدهای مسکونی با روش‌ها و الگوی مناسب مسکن برای شهروندان آغاز شد، گفت: بعد از همان سال‌ها بود که به فکر ایجاد تشکل‌ها افتاده‌ایم و امور مربوط به بخش مسکن به بخش خصوصی واگذار شد به همین منظور انجمن‌های انبوه‌سازی و تشکل‌های فنی و مهندسی شکل‌گیری آنها شروع شد.

برزگر با تأکید بر اینکه تاکنون تصدی‌گری به بخش خصوصی به شکل واقعی رخ نداده است، گفت: مسئولان به بخش‌خصوصی اعتقاد ندارند و هنوز در هیچ یک از تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در فضای بهبود کسب و کار و قوانین مربوط به بخش مسکن از نقطه‌نظرات بخش‌خصوصی استفاده نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی همواره به دنبال اصلاح قوانین مربوط به بخش مسکن می‌دود پس کار را باید به بخش‌خصوصی واگذار کنند و باید اذعان کرد هنوز شرکت‌های توسعه‌ای را توسعه نداده‌ایم.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایران با اشاره به بازآفرینی شهری که چندی پیش توسط رئیس‌جمهور کلید آن زده شد، گفت: آیا با نرخ سود ۲۰ درصد می‌توانیم به بازسازی بافت‌های فرسوده و بازآفرینی شهری امیدوار باشیم.

وی افزود: این موضوع باید از بانک‌ها پرسیده شود که چرا تاکنون ریالی در این خصوص به بخش مسکن و بخش‌خصوصی داده نشده است.

برزگر با تاکید بر اینکه آیا با این سیاست‌ها می‌توان بافت‌های فرسوده را بازسازی کرد، گفت: با شعار نمی‌توانیم به اصلاح و بازسازی بافت فرسوده اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: رشد ۱۰۰درصدی انشعابات آب و برق قطعا بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین باید گفت نیاز به یک متولی مشخص است برای اینکه چه کسی باید هزینه‌های سربار مسکن را تامین کند.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایران خاطرنشان کرد: برای بهبود فضای کسب‌وکار و صنعت ساختمان باید مشکلات و گره‌ها را از سرراه این حوزه برداریم تا بتوانیم این سیاست‌های اخیر وزارت راه و شهرسازی و صحبت‌های رئیس‌جمهور برای بازسازی بافت‌های فرسوده را تحقق بخشیم.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند