پورابراهیمی خبر داد:

بانک جدیدی متولد می‌شود/ خرید و فروش اوراق بانک توسعه مجاز است

بانک جدیدی متولد می‌شود/ خرید و فروش اوراق بانک توسعه مجاز است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، نشست امروز کمیسیون متبوعش با دستور کار بررسی جزییات طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

به گزارش تجارت‌‌نیوز، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: در جلسه امروز مواد مربوط به تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران که بخشی از مواد طرح قانون جامع پولی و بانکی کشور بوده مورد بررسی قرار گرفت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران به موجب یک طرح در مجلس بررسی می شود، افزود: در جلسات گذشته ۱۱ ماده از این طرح بررسی و تصویب شده بود که در جلسه امروز و در ادامه احکام مربوط به بانک توسعه جمهوری اسلامی مواد مربوط به نحوه سپرده پذیری بانک توسعه تصویب شد.

بانک توسعه تعاون نباید از عموم مردم سپرده پذیری داشته باشد

وی ادامه داد: براساس مصوبه امروز کمیسیون اقتصادی مقرر شد این بانک از عموم مردم سپرده پذیری نداشته باشد و فقط برای تامین مالی طرح‌های مصوب شده افتتاح حساب و تامین مالی داشته باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ماده دیگر که در نشست کمیسیون بررسی و تصویب شد در خصوص ابزارهای تشویق بانک ها بود تا با این مشوق‌ها اوراق بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران خریداری شود، اظهار کرد: همچنین براساس مصوبه خرید و فروش اوراق توسعه توسط بانک مرکزی برای انجام عملیات بازار باز، خرید و تامین مالی اوراق مجاز دانسته شد.

بخشی از منابع بانک توسعه برای تامین مالی واحدهای فعال اختصاص می یابد

وی افزود: براساس مصوبه دیگر بخشی از منابع بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران برای تامین مالی واحدهایی که اکنون فعالیت داشته و لزوما بزرگ نبوده و کوچک و متوسط هستند، اختصاص می‌یابد که این تخصیص از طریق بانک‌های تخصصی موجود همانند بانک صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن انجام می‌شود یعنی این بانک‌ها عاملیت بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را می‌پذیرند تا از طریق این ضوابط بانک توسعه واحدهای اقتصادی فعال را تامین مالی کنند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گزارش تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران پس از تصویب نهایی در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی ارسال می‌شود.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند