موضوعات داغ:
نوبخت:

بانک مرکزی به‌زودی اطلاعیه ارزی منتشر می‌کند

بانک مرکزی به‌زودی اطلاعیه ارزی منتشر می‌کند

رئیس سازمان برنامه و بودجه، از صدور اطلاعیه‌ای از سوی بانک مرکزی برای اعلام سیاستهای جدید ارزی دولت خبر داد.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌و‌بودجه در نشست خبری خود با خبرنگاران در محل این سازمان از صدور اطلاعیه‌ای از سوی بانک مرکزی برای اعلام سیاست‌های جدید ارزی دولت خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز٬ رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: بودجه برنامه یک‌ساله دولت است که در آن پیش‌بینی منابع و مصارف صورت گرفته که بر این اساس، مصارف در راستای سیاست‌ها برای دستیابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین کشور در هر سال ضمن اینکه تحت لوای یک برنامه اداره می‌شود، همه برنامه در یک‌ساله متعین در بودجه آن سال است و بنابراین اقتصاد آن سال را باید از بودجه همان سال شناسایی کنیم.

وی تصریح کرد: اگر دو کلمه حرف حساب در بودجه باشد، یک بخش مربوط به پیش‌بینی منابع و مصارف و بخش دیگر مربوط به اهداف است؛ بنابراین بودجه سال ۹۶ که اولین قطعه برنامه ششم بود، با عنایت به اینکه سیاست‌های حاکم، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده، بر اشتغال و تولید تمرکز کرده است. بنابراین انتظار به مطالبه افکار عمومی از دولت این است که در راستای این دو هدف برجسته شده در بین اهداف سیاست‌های اقتصادی سال ۹۶، کارنامه دولت اعلام شود.

به گفته نوبخت، تلاش شد پیش‌بینی واقع بینانه‌ای از طریق کارشناسی دولت فراهم کنیم تا مشخص شود آنها چقدر ظرفیت واقعی برای تامین منابع متصور دارند و نفت چه میزان می‌تواند برای سال ۹۶ عمل کند؛ بنابراین اگر لایحه دولت تحقق نیابد، پس پیش بینی دولت ضعیف بوده و سازمان برنامه و بودجه به خوبی نتوانسته پیش بینی مناسبی به دولت بدهد که دولت هم به مجلس ارایه دهد.

ورودی خزانه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان

وی اظهار داشت: بودجه سال ۹۶ از این جهت که دولت لایحه خود را بر اساس پیش بینی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برای منابع و مصارف تقدیم مجلس کرد. اما مجلس ۲۶ هزار میلیارد تومان به این رقم اضافه کردند که البته ما در مجلس بیان کردیم که امکان تامین ۲۶ هزار میلیارد تومان تکلیفی را نخواهیم داشت؛ نمی توان بیش از منابع وارد شده به خزانه، پرداخت داشته باشیم و بنابراین خود به خود نوعی نارضایتی ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: خزانه در گزارش ارایه شده به دولت در ابتدای سال اعلام کرد که منابع واردشده به خزانه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است، اما نسبت به آن رقمی که ۲۶ هزار میلیارد تومان مجلس به این رقم افزوده شده است، بودجه سال ۹۶ محقق نشده است. بنابراین ۹۲.۳ درصد بودجه سال قبل، تحقق یافته است.

نوبخت با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول در نهم فروردین‌ماه امسال اعلام کرد که ۴۰ شاخص اقتصادی ایران را در هفت بخش از سال ۹۴ تا ۱۴۰۱ ارایه نموده است، گفت: رشد اقتصادی بر این اساس برای سال ۹۶ معادل ۴.۳ درصد اعلام شده است که ایران با نفت ۴.۴ درصد و بدون نفت ۴.۷ درصد در نه ماهه ابتدای سال ۹۶ رشد داشته است.

سخنگوی دولت ادامه داد: عملکرد درآمدها در سال ۹۶ به نحوی بوده که ۱۶۷.۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به لایحه افزایش داشته است. در حوزه واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و انتشار اوراق بوده است که در واقع یک نوع تامین مالی است که باید سال ۹۷ و سال های بعد آن را بپردازیم و سود آن را نیز لحاظ کنیم.

به گفته نوبخت، عملکرد درآمدهای مالیاتی و گمرک در سال گذشته ۱۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با ۱۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دو واحد رشد داشته است که از محل مالیاتها بوده است.

وی درباره قیمت فروش نفت در سال گذشته هم گفت: در سال ۹۶ همچنین متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت در یازده ماهه ۵۳ دلار بوده و متوسط فروش معادل هر بشکه میعانات نیز ۵۵ دلار بوده است. البته الان نفت را بالای ۶۰ دلار می‌فروشیم ولی در نیمه اول سال قبل هم حتی قیمت نفت ما به ۴۰ دلار هم رسیده بود.

نوبخت از جمع بندی گزارش مرکز آمار ایران برای نرخ بیکاری دوازده ماهه سال ۹۶ خبر داد و گفت: بر این اساس نرخ بیکاری سال ۹۶ به ۱۲.۱ درصد رسیده است، در حالیکه نرخ بیکاری ۱۲.۳ درصد در سال ۹۵ بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه درست است که بازار ارز بازاری بسیار مهم است، ولی کل اقتصاد را تحت الشعاع قرار نمی دهد؛ چراکه علی‌رغم نوسانات اخیر، شاخص‌های اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارد.

نوبخت با بیان اینکه درست است که بازار ارز بازاری بسیار مهم است، ولی کل اقتصاد را تحت الشعاع قرار نمی دهد؛ چراکه علیرغم نوسانات اخیر، شاخص‌های اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارد. البته آنچه که در بازار ارز طی هفته‌های گذشته رخ داده است، قابل دفاع نبوده است، ولی بازار ارز را نباید با سایر بازارها هم عرض کرد.

وی اظهار داشت: دشمن می‌خواهد که با عربده‌کشی‌های ترامپ، جو روانی ایجاد کرده ولی ما نباید با مارش دشمن پا بکوییم، بنابراین انتظار ندارم که غیر از واقعیت، رسانه‌ها اعلام کنند؛ البته باید قبول کرد که بازار ارز را با مماشات اداره کردیم و در نهایت، تصمیم قاطعی را اتخاذ کردیم.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند