با افزایش تنش‌ها در عراق قیمت نفت افزایش یافت

با افزایش تنش‌ها در عراق قیمت نفت افزایش یافت

افزایش قیمت ناشی از هزینه ریسک، با تشدید درگیری در عراق که خطر مختل شدن عرضه را به دنبال داشته و تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا به بازارهای نفت بازگشت.

افزایش قیمت ناشی از هزینه ریسک، با تشدید درگیری در عراق که خطر مختل شدن عرضه را به دنبال داشته و تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا به بازارهای نفت بازگشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت‌های نفت در چند ماه گذشته تحت تاثیر افزایش تولید نفت آمریکا که کارآمدی توافق کاهش تولید اوپک برای محدود کردن عرضه را کمتر کرده بود، در بازه محدودی معامله می‌شد. اما ماه جاری که دورنمای تقاضا به خصوص از سوی چین بهبود یافته، قیمت‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده‌اند.

نفت برنت که قیمت پایه برای بازار جهانی است، در معاملات سه‌شنبه با وجود سودگیری معامله‌گران از افزایش قیمت‌ها، ۵۷.۷۹ دلار در هر بشکه معامله شد که ۲.۵ درصد بالاتر از قیمت نهایی معاملات جمعه بود.

نفت وست‌تگزاس‌اینترمدیت آمریکا ۵۱.۷۶ دلار در هر بشکه معامله شد که اندکی نسبت به قیمت نهایی روز دوشنبه کاهش داشت اما همچنان ۲ درصد بالاتر از قیمت معاملات جمعه و یک چهارم بالاتر از سطح قیمت اواسط ژوئن بود.

قیمت‌های نفت پس از این افزایش پیدا کرد که نیروهای دولت عراق روز دوشنبه در واکنش به همه‌پرسی استقلال منطقه کردستان، شهر کرکوک را که در اختیار نیروهای کرد بود، بازپس گرفتند. همچنین گزارش‌هایی از توقف تولید حدود ۳۵۰ هزار بشکه در روز نفت از میادین بزرگ بای حسن و آوانا به دلیل نگرانی‌های امنیتی منتشر شده است.

به گفته ویلیام اولاگلین، تحلیلگر سرمایه‌گذاری در شرکت ریوکین سکیوریتیز، کرکوک که شهر اصلی در این منطقه است، حدود ۱۰ درصد از کل تولید نفت عراق را تولید می‌کند و هر گونه اختلال بیشتر ممکن است تاثیر قابل توجهی بر میزان عرضه داشته باشد.

شرکت مشاوره ریسک سیاسی گروه اوراسیا نیز اعلام کرد تولید نفت تا زمانی که توافقی حاصل شود، آسیب‌پذیر خواهد بود.

تشدید درگیری در عراق بازارها را که پیش از این نگران تنش‌های فزاینده میان آمریکا و ایران بودند، به وحشت انداخته است. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری ورزیده و به کنگره ۶۰ روز فرصت داده تا درباره اقدامات بیشتر علیه تهران تصمیم بگیرد.

در جریان تحریم‌های قبلی علیه ایران، عرضه حدود یک میلیون بشکه در روز نفت به بازار جهانی کاهش یافته بود.

در این بین، با ادامه اجرای توافق کاهش تولید کشورهای اوپک و غیراوپک، تحلیلگران قیمت‌های مورد پیش‌بینی برای نفت تا پایان سال جاری و در سال ۲۰۱۸ را مورد بازبینی قرار داده و بالاتر برده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک آمریکا مریل لینچ اعلام کرد قیمت برنت در سه ماهه جاری به ۵۴ دلار و در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به ۵۲.۵۰ دلار می‌رسد در حالی که پیش‌بینی قبلی این بانک به ترتیب ۵۰ دلار و ۴۹.۵۰ دلار در هر بشکه بود. همچنین قیمت نفت وست‌تگزاس‌اینترمدیت را ۴۹ دلار در سه ماهه جاری پیش‌بینی کرد که ۲ دلار بالاتر از برآورد قبلی بود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند