بدمسکن‌ها چند نفرند

بدمسکن‌ها چند نفرند

وزیر راه و شهرسازی مهمترین سیاست‌های این وزارتخانه در بازآفرینی شهری و مقابله با آسیب‌های طبیعی را تشریح کرد.

عباس آخوندی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی و رؤسای عمران و بهسازی شهری استان‌ها درباره توجه به رویکرد بازآفرینی شهری گفت: بدون شک فکر بازآفرینی شهری، مهم‌ترین مساله ایران به شمار می‌رود که متأسفانه در خصوص آن اجماعی در کشور وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که کیفیت زندگی شهری و ثروت در شمال و جنوب تهران را به هیچ وجه قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: توجه به بافت‌های تاریخی و میانی شهرها راه‌احل اصلی رفع عدم یکپارچگی موجود در شهرها است.

جامعه‌شناسان همواره درخصوص بی‌توجهی به مسائل اجتماعی هشدار داده و معتقدند تداوم این روند به مشکلات امنیتی نیز ختم خواهد شد، بنابراین باید بگوییم که اگر خواستار جلوگیری از بحران‌های امنیتی در کشور هستیم باید به بافت میانی، فرسوده و حاشیه‌ای موجود در شهرهایمان توجه کنیم.

آخوندی گفت: مناطق فرسوده از دید اقتصاد کلان دارای مفهوم بهره‌وری بوده و از بعد اقتصاد خرد نیز اماکنی هستند که با ارزان‌ترین قیمت می‌توان زندگی امن و همراه با خدمات را در آن‌ها ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه امروز شاهد ۱۹ میلیون بدمسکن در کشور هستیم، تاکید کرد: سیاست‌های گذشته و بخشی‌نگری، کیفیت زندگی را ارتقاء نخواهد داد بلکه باید از این پس زندگی و انسان‌ها را به جای پروژه در محلات هدف قرار داده و برای آن‌ها تلاش کنیم.

وی حرکت به سمت محله محوری را اصلی‌ترین و صحیح‌ترین اقدام در بازآفرینی شهری دانست و افزود: توجه به بخش مسکن و توسعه آن به صورت مکرر در شرایط امروز اعلام می‌شود، من نیز با این امر موافق هستم، ولی نکته مهم آن است که در این راستا قصد داریم همچنان برای توسعه مسکن، شهر را گسترش دهیم و یا آنکه می‌خواهیم آن را در مفهوم بازآفرینی حل کنیم؟

وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه امر بازآفرینی باید همراه با ساکنان در محلات انجام پذیرد گفت: بدون شک کوچ دادن مردم از محلات به معنای رانده شدن آن‌ها به سمت زاغه‌نشینی است، اقدامی که متأسفانه طی سنوات گذشته به وسیله تخریب و احداث مجدد، مکرراً در بافت‌های قدیمی و فرسوده شهرها انجام گرفته است.

آخوندی افزود: متأسفانه ادارات راه و شهرسازی همواره پروژه محور بوده و به ساکنان توجهی ندارند هرچند کار با مردم بسیار دشوار است ولی راه‌حل اصلی نیز همین بوده و در صورت بی‌توجهی به آن بار دیگر با شکست روبه رو خواهیم شد .

قطعاً وزارت راه و شهرسازی بدون همکاری با شهرداری‌ها نیز در این راه موفق نخواهد بود، این ۲ سازمان باید با یکدیگر هماهنگ بوده تا استخوان‌بندی محلات، ایجاد و حفظ شود.

وی ضمن تأکید بر اهمیت بازآفرینی و حفظ رودخانه‌های شهری خاطرنشان کرد: رودخانه‌ها عناصر شاخصی بوده که قادر به زنده کردن شهرهای ما هستند، پس درخواست ما از مسئولین مربوطه آن است که تا به این نکته توجه بیشتری کرده و طراوت شهرها را حفظ کنند.

وی در پایان تأکید کرد: رئیس جمهور مهمترین مأموریت وزارت راه و شهرسازی را امر بازآفرینی شهری قرار داده که باید در تمامی استان‌ها به شدت مورد توجه قرار گیرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند