موضوعات داغ:

بدهی‌های خارجی ایران از کجا به کجا رسید؟

بدهی‌های خارجی ایران از کجا به کجا رسید؟

بدهی‌های خارجی ایران در سال ۱۳۸۸ از ۲۱٫۵ میلیارد دلار به ۹٫۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶ رسید، یعنی کاهش ۱۱ میلیارد دلاری معادل ۵۸ درصد طی این سال‌ها اتفاق افتاده است.

فریبا تاجدینی: بدهی خارجی، کل بدهی‌های یک کشور به وام دهند‌گان خارجی است. ایران از نظر بدهی‌های خارجی در جایگاه مطلوبی قرار دارد و جزو کشورهای با بدهی خارجی اندک است، از این جهت این امکان برای ایران می‌تواند وجود داشته باشد که از اعتبارات بین‌المللی  ویژه‌ای برخوردار باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۸۸ تا آذر ماه ۱۳۹۶ بدهی‌های خارجی ایران با کاهش ۵۴ درصدی مواجه بود. بدهی‌های خارجی ایران در سال ۱۳۸۸ از ۲۱٫۵ میلیارد دلار به ۹٫۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶ رسید، یعنی اقتصاد ایران طی این سال‌ها شاهد کاهش ۱۱ میلیارد دلاری بدهی خارجی خود بود.

بررسی سهم دو دولت اخیر از کاهش بدهی‌های خارجی نشان‌ می‌دهد، دولت دهم بدهی‌های خارجی را ۷۰ درصد کاهش داده است، به طوری که بدهی‌های خارجی از ۲۱٫۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۸ به ۶٫۶ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۲ کاهش یافته است.

دولت یازدهم در پیش بردن این روند نزولی مقداری ناتوان مانده و بدهی‌های خارجی را ۴۸٫۵ درصد افزایش داد. بدهی‌‌های خارجی دولت یازدهم با ۳٫۲ میلیارد دلار افزایش از ۶٫۶ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۲ به ۹٫۸ میلیارد دلار در پایان آذر ماه سال ۱۳۹۶ رسید. در واقع با وجود روند صعودی بدهی‌های خارجی ایران، اما تا پایان پاییز سال گذشته میزان این بدهی‌ها نسبت به دوره هشت سال پیش از خود نصف شده است.

همچنین بر اساس آمارهای بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ مقدار ۲٫۴ میلیارد دلار از بدهی‌های خارجی ایران سررسید خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند