بدهی بانک‌های خصوصی به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید

بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی پس از کسر خط اعتباری سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز به 69 هزار و 96 میلیارد تومان رسیده است که در نسبت به نیمه اول سال 92 بالغ بر 20.8 برابر شده است.
بدهی بانک‌های خصوصی به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید

بانک مرکزی آمار تحولات متغیرهای پولی و بانکی را در قالب گزارش گزیده آمار‌های اقتصادی منتشر کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بخش دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی، دارایی خارجی بانک مرکزی ۴۶۷ هزار و ۲۳۰ میلیارد دلار درج شده که نسبت به پایان سال گذشته ۱۴٫۸ درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۳۴٫۸ درصد رشد داشته است.

بدهی دولت به بانک مرکزی در سطح ۳۵ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان است که با وجود رشد ۳۱٫۴ درصدی در ۴ ماهه امسال، در مقایسه با تیر ماه سال قبل رشد ۱٫۲ درصدی داشته است. رشد بدهی دولت در ۴ ماهه امسال ناشی از تنخواه بودجه است. براساس قانون دولت می‌تواند معادل ۳ درصد از بودجه عمومی را از بانک مرکزی به عنوان تنخواه دریافت و تا پایان سال تسویه کند.

در بخش سپرده بخش دولتی نزد بانک مرکزی، سپرده‌های بخش دولتی در ۴ ماهه امسال ۲۸٫۸ درصد و در یک سال منتهی به تیر ماه ۶۹٫۳ درصد افزایش یافته است.

بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به عدد ۱۴۷ هزار و ۹۰ میلیارد تومان افزایش یافته که در ۴ ماهه امسال ۱۱٫۴ درصد و در یک سال منتهی به تیر ماه سال جاری ۳۶٫۴ درصد رشد کرده است. به عبارت دیگر در ۱۲ ماه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۳۹ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان رشد داشته است.

البته بخشی از این رشد بدهی ناشی از پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز است. براساس آخرین آمارها بانک مرکزی معادل ۲۵ هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت این سپرده‌ها اختصاص داده است.

در مجموع، هم‌اکنون بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی ۴ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان است که در ۱۲ ماه منتهی به تیر ماه امسال ۴۱٫۸ درصد کاهش یافته است. بدهی بانک‌های تخصصی دولتی ۴۵ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان درج شد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹٫۹ درصد و در مقایسه با اسفند ماه پارسال ۳٫۵ درصد کاهش داشته است.

اما بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری از تیر ماه سال گذشته تا تیر ماه امسال ۹۶٫۲ درصد و در ۴ ماهه اول امسال ۲۰٫۷ درصد افزایش یافته است. رقم بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی در تیر ماه سال جاری به ۹۶ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان شده است.

همانطور که در بالا مطرح شد، بخشی از این رشد بدهی‌ها ناشی از خط اعتباری بانک مرکزی برای بازپرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز بوده است.

اما حتی اگر بدهی از این بابت را هم کسر کنیم، باز هم روند رو به تزاید بدهی گروه بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتبار به بانک مرکزی بسیار بالاست و نشان‌دهنده وجود چالش ناترازی در منابع و مصارف و دارایی و بدهی‌های این گروه است.

مساله‌ای که پیش‌تر به آن پرداخته شده است به طوری که در پایان تیر ماه میزان بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی معادل ۶۹ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان درج شده است.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز