معاون وزیر جهاد کشاورزی:

بذر کلزا تولید داخل ۶ یورو ارزان‌تر از نمونه خارجی عرضه می‌شود

بذر کلزا تولید داخل ۶ یورو ارزان‌تر از نمونه خارجی عرضه می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بذر کلزا تولید داخل ۶ یورو ارزان‌تر از نمونه خارجی عرضه می‌شود.

عباس کشاورز ظهر سه‌شنبه و در حاشیه بازدید محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی از مزارع نمونه کلزای شهرستان ورامین طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: قیمت هر کیلو بذر کلزا وارداتی ۱۰ یورو است، در صورتی که این بذر در داخل کشور به قیمت هر کیلو ۴ یورو تولید می‌شود و تولید بذر کلزا بهاره از سال ۷۹ در دزفول آغاز شده است.

به گزارش تجارت‌‌نیوز، معاون وزیر کشاورزی درخصوص تولید بذر هیبرید زمستانه نیز گفت: در حال تلاش برای تولید رقم زمستانه هستیم، تا نیاز کشور به بذر کلزا به طور کامل تامین شود.

وی با بیان اینکه درحال حاضر ۴۷ رقم کلزا در مزارع کشور استفاده می‌شود، گفت: بخشی از بذور مورد نیاز این مزارع در داخل کشور تولید می‌شود و برای تامین بخشی دیگر مجبور به واردات از خارج از کشور هستیم، که در این خصوص قراردادهایی برای واردات منعقد شده است.

کشاورز گفت: خوشبختانه ظرفیت بسیار مناسبی برای تولید بذر کلزا در کشور وجود دارد، که در این خصوص توافقنامه ای با تولید کنندگان خارجی بذر هیبرید کلزا منعقد شده که پس از ۲ سال، این بذور در داخل کشور و مزارع نمونه تولید شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: امیدواریم با بهره‌گیری از ظرفیت مناسب تولید بذر در داخل کشور علاوه بر تامین نیاز داخل، بتوانیم اقدام به صادرات این بذور کنیم.

بر اساس این گزارش، وزیر جهاد کشاورزی ظهر سه‌شنبه با حضور در روستای «دولت آباد» بخش «جوادآباد» ورامین، از مزارع کشاورزی بازدید کرد.

به گفته تولیدکنندگان کلزا، سرمای اواخر فروردین سال جاری به بخشی از محصول کلزا در مزارعی که گیاه به غلاف رفته بود خسارت وارد کرده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند