برای ورود فولکس‌واگن به ایران رایزنی می‌کنیم

برای ورود فولکس‌واگن به ایران رایزنی می‌کنیم

سفیر جمهوری چک در ایران با بیان اینکه سالانه یک میلیون و 300 هزار دستگاه خودرو در کشورش تولید می‌شود، گفت: فولکس واگن نمونه‌ای از این خودروهاست که در حال رایزنی برای وارد کردن این صنعت به ایران هستیم.

‘سواتوپلک چومبا’ شامگاه سه‌شنبه در دیدار با فعالان اقتصادی استان همدان افزود: از سال 1920 بین ایران و جمهوری چک روابط تجاری وجود دارد و بسیاری از فعالان اقتصادی برای فعالیت‌های زیربنایی از جمهوری چک به ایران سفر کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سفیر جمهوری چک در ایران ادامه داد: جمهوری چک چهارمین کشوری است که ماشین‌آلات صنعتی و لوازم خانگی به ایران صادر کرده است.

وی اظهار کرد: بسیاری از ماشین آلات نساجی در کشورمان داریم که می‌شود آنها را به ایران صادر کرد و باید قراردادهای قبلی را با ایران احیا کنیم.

وی با بیان اینکه ماشین آلات قدرتمندی برای معادن در جمهوری چک وجود دارد، افزود: بسیاری از شرکت‌های اقتصادی جمهوری چک آماده آمدن به ایران هستند و جای کار برای فعالیت اقتصادی زیادی در این کشور وجود دارد و پشتیبانی‌هایی هم داریم و رایزنی‌های دو کشور در این زمینه فعال است.

سفیر جمهوری چک ادامه داد: در حال پیگیری ایجاد یک اعتبار بین دو اتاق بازرگانی هستیم و هیچوقت پیگیری خود را متوقف نمی‌کنیم تابه نتیجه لازم برسیم.

وی یکی از مشکلات را ارزهای بین‌المللی ذکر کرد و افزود: نبود پشتیبانی سیستم بانکی بین المللی برای ما مشکل است و باید بررسی کرد که چگونه ارز را به ایران آورد.

سفیر جمهوری چک در ایران خواستار ارتباط گردشگری بین همدان و کشور مطبوعش شد و گفت: استان همدان به دلیل ظرفیت‌های گسترده، به فهرست مقصدهای گردشگری کشور مطبوعش اضافه می‌شود.

وی یادآوری کرد: از کودکی آوازه شهر بوعلی سینا و غار علیصدر یعنی همدان را شنیده بودم و امروز فرصتی فراهم شد تا به این استان سفر کنم.

وی با بیان اینکه همدان جاذبه‌های زیادی برای گردشگری دارد، افزود: یکی از وظایف ما در سفارتخانه پشتیبانی از روابط سیاسی و اقتصادی است و جای خوشبختی است که نام جمهوری چک در ایران یک نام خوب و شناخته شده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان نیز در این نشست گفت: آمادگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع دستی را به جمهوری چک داریم.

علی اصغر زبردست افزود: استان همدان یکی از قدیمی‌ترین استان‌های کشور است که سابقه آن به 2500 سال پیش از میلاد می‌رسد و به عنوان اولین پایتخت مادها و هخامنشیان در غرب کشور مطرح است.

وی اضافه کرد: بیشترین فعالیت اقتصادی مردم استان همدان شامل کشاورزی و دامداری است و با توجه به معادن بسیار غنی موجود در آن، سومین استان معدنی کشور به شمار می‌آید.

رئیس اتاق بازرگانی همدان افزود: از نظر نوع و تنوع معدنی، 24 نوع از معادن مختلف در استان همدان وجود دارد و از نظر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری نیز در رده پنج استان اول کشور قرار گرفته است.

زبردست به تنوع کشت محصولات کشاورزی استان همدان اشاره کرد و گفت: در بخش کشاورزی آمادگی صادرات محصولات باغی و خشکبار به جمهوری چک وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان اضافه کرد: مسئولان استان همدان از سرمایه گذاری خارجی پشتیبانی می‌کنند و آماده‌اند که در زمینه‌های فولاد، بلور و کریستال از فعالان اقتصادی جمهوری چک بهره بگیرند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند