برخورد قاطع در انتظار فروشندگان گونه‌‌های حفاظت‌‌شده

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به گشت‌های دائمی یگان حفاظت محیط زیست در استان تهران گفت: برخی افراد سودجو اقدام به خرید‌و‌فروش لاک‌‌پشت برکه‌ای، مار آبی و سمندر لرستانی در میادین میوه و تره‌بار می‌کنند که با خاطیان برخورد می‌شود.
برخورد قاطع در انتظار فروشندگان گونه‌‌های حفاظت‌‌شده

نقی میرزاکریمی درباره آخرین برنامه‌های یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در ایام نزدیک به نوروز ۹۷ اظهار کرد: طرح برخورد و جمع‌آوری لاک‌پشت، سمندر لرستانی و مار آبی با جدیت انجام گرفته و این مهم در ایام نوروز هم ادامه می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای سودجود اینگونه از حیوانات را زنده‌گیری می‌کنند و در میادین میوه و تره‌بار و مناطق شلوغ شهر به فروش می‌رسانند که برخورد با فروشندگان و عوامل زنده‌گیری این حیوانات ادامه دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: از هفته گذشته تاکنون بیش از ۸۰۰ مار آبی و ۱۵۰۰ لاک‌پشت برکه‌ای در گشت‌ها و پایش‌ها کشف شده است.

به گفته میرزا کریمی، ماموران یگان حفاظت و مسئولان ذیربط، متهمان را دستگیر کرده و به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد.

وی افزود: تمامی گونه‌های جمع‌آوری شده به پارک پردیسان منتقل می‌شود تا از آنجا به زیستگاه‌شان انتقال یابند و باید فرهنگسازی برای خریداری نشدن این نوع حیوانات از سوی مردم انجام گیرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: جدایی این گونه‌ها از زیستگاه‌شان موجب آسیب‌های جدی به زیستگاه و انقراض این حیوانات خواهد شد.

میرزا کریمی با اشاره به اینکه خرید‌و‌فروش سمندر لرستانی بسیار کمتر از گذشته شده است، گفت: فرهنگ‌سازی مناسبی برای عدم زنده‌گیری این حیوان بسیار نادر و در حال انقراض صورت گرفته است که امیدواریم این رویکرد برای سایر حیوانات نیز انجام شود.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید