استحکام مسکن‌های مهر تهران بررسی می‌شود

استحکام مسکن‌های مهر تهران بررسی می‌شود

عضو کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران در بازدید از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: در پی ناایمن بودن مسکن مهر سرپل ذهاب، مقرر شد تا به دستور وزیر راه و شهرسازی ایمنی مسکن‌های مهر شهر تهران بررسی شود، چرا که بیش از 70 نفر از جانباختگان زلزله کرمانشاه در مسکن‌های مهر ساکن بوده‌اند.

شهربانو امانی با اشاره به بازدید چند تن از اعضای شورای شهر پنجم تهران از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، گفت: روز جمعه 26 آبان ماه به همراه محسن هاشمی رفسنجانی، ناهید خداکرمی، محمد علیخانی و مجید فراهانی از مناطق زلزله‌زده و نحوه خدمات‌رسانی شهرداری تهران که از ساعات اولیه در محل حادثه حاضر شدند، بازدید کردیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه تصریح کرد: نزدیک به 600 نفر از عوامل شهرداری تهران در شهرستان سرپل ذهاب مشغول به امدادرسانی به زلزله‌زدگان هستند که در قالب تیم‌های نظافت، 137، آتش‌نشانی، پشتیبانی و… خدمات‌رسانی می‌کنند و همچنین بسیج شهرداری نیز در حوزه کمک‌رسانی به روستاها فعال است که 100 تن مواد غذایی و کمک‌های مورد نیاز را در روستاهای سرپل ذهاب توزیع کرده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه برخی از ماموریت‌ها انجام شده است، اذعان داشت: مهم‌ترین کار بر زمین مانده جمع‌آوری پسماندهای مناطق زلزله‌زده بود که از دیروز این امر شروع شد و امید است که به زودی ساماندهی شود و عملیات امحای پسماندها صورت گیرد.

امانی با اشاره به اینکه مسئولان اعلام کرده‌اند که عملیات آواربرداری انجام شده و هیچ فردی زیر آوار نیست، گفت: روز گذشته پزشکی قانونی گزارش تعداد جان‌باختگان را تایید کرد و بر اساس گزارش ارسالی، تعداد این افراد به 450 نفر می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه ساخت‌وسازهای غیراستاندارد و بدون نظارت صحنه‌های بسیار دلخراشی ساخته بود، خاطرنشان کرد: به همراه اعضای شورای شهر تهران از بافت‌های شهری آسیب‌دیده، خصوصا از مسکن مهر بازدید کردیم و در پی گزارش‌های مسکن مهر، دلخراش‌ترین موضوع این بود که بنیاد مسکن مبلغی را تحت عنوان وام به روستاییان داده، افراد خانه تهیه کرده بودند و این منازل نیز تحت نظارت مهندس ناظر ساخته شده بودند، اما تمام خانه‌ها در زلزله از بین رفته است.

عضو شورای شهر تهران افزود: اینها سختی‌ها و چهره خشن زلزله بود، اما در بخش دیگر ما شاهد همدردی، همدلی و حمایت بی‌پایان مردم ایران بودیم که نوع‌دوستی بسیار زیبایی را به تصویر کشیده بود و مسئولان نیز مانع توزیع اقلام و کمک‌های مردمی نمی‌شدند.

امانی با تاکید بر اینکه مسئولان باید میان مردم اعتمادسازی کنند، گفت: مردم به صورت خودجوش کمک‌های خود را به مناطق زلزله‌زده ارسال می‌کنند، این در حالی است که از برخی کمک‌ها به وفور یافت می‌شود و برخی دیگر کم است. در نتیجه باید مسئولان این اعتماد را میان مردم به وجود آورند و شهروندان بدانند که نیاز زلزله‌زدگان چیست و همان مایحتاج اصلی توزیع شود.

به گفته وی، نایلون برای تهیه سرپناه کم است و وسایل گرمایشی به شدت مورد نیاز است؛ در روزهای اول این همدردی‌ها و همدلی بسیار زیاد است، اما باید برای زلزله‌زدگان به نیازهای باثبات‌تر هم فکر شود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه استاندار کرمانشاه از بازگشایی مدارس در روز دوشنبه خبر داده است، اظهار کرد: مدارس در روز دوشنبه بازگشایی می‌شود و این در حالی است که تعداد کثیری از کلاس‌ها تخریب شده و غیرقابل استفاده است، اما نیاز است که فرزندان زلزله‌زده کشورمان از تحصیل باز نمانند و صدمه بیشتری به آنها وارد نشود.

امانی معضل اصلی را مدیریت بحران دانست و عنوان کرد: طی چند دهه زلزله‌های مهیب را تجربه کرده‌ایم و کشور ما گسل‌های فعال زیادی دارد، اما مدیریت یکپارچه سریع و اعتمادسازی بین مردم و سمن‌ها بسیار کم است.

بررسی مسکن مهر اطراف تهران

عضو شورای شهر تهران در خصوص مسکن‌های مهر محله شیرودی سرپل ذهاب، گفت: در سرپل ذهاب برخی از خانه‌هایی که مردم ساخته بودند، سالم بود اما از مسکن‌های مهر که به تازگی تحویل مردم داده بودند و در دولت نهم ساخته شده، فقط اسکلت‌های فلزی باقی مانده است که در برخی از خانه‌ها اسکلت‌های فلزی نیز خم شده است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 70 نفر در مسکن‌های مهر کشته شده‌اند، اذعان داشت: این مسکن‌ها مهندس ناظر داشتند، اما ایمن نبودند، از مصالح غیراستاندارد و سنگین استفاده شده و فلزها سبک بود.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما مهندسان ناظر و متعهد غایب هستند و به نظر من حتما نظارتی بر عملکرد آنها وجود ندارد، تولید مسکن را باید به بخش خصوصی واگذار کرد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در دولت نهم و دهم بخش‌ ساخت‌وسازهای غیردولتی بیش از گذشته دولتی شد، گفت: امروزه آسیب این دولتی شدن را دیدیم و حال وزارت مسکن باید به جد در تمام نقاط کشور وضعیت ایمنی مسکن‌های مهر را بررسی کند و بعد به مردم تحویل دهد.

امانی در پاسخ به این سوال که برای مسکن‌های مهر اطراف تهران چه اقداماتی صورت گرفته است، اظهار کرد: برای بررسی وضعیت مسکن تهران طبیعتا کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران باید نظارت را انجام دهد و البته در این زمینه وزیر مسکن، راه و شهرسازی بخشنامه‌ای صادر و کارگروهی را تعیین کرده است که ایمنی مسکن‌های مهر را بررسی کنند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش‌های مواجهه با بحران نیز در کشور ما مغفول مانده است، گفت: با مردم زلزله‌زده که صحبت کردیم، دریافتیم پیش از این زلزله عظیم زمین‌لرزه کوچکی آمده و مردم به خیابان آمده‌اند، اما پس از 10 دقیقه به خانه بازگشتند و زلزله 7.3 ریشتری رخ داده و تلفات زیادی را بر جای گذاشته است.

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش افزود: پس‌لرزه‌ها باعث شد تا برخی از افراد خود را از پنجره‌ها به پایین پرتاب کنند و از این رو تعدادی هم قطع نخاع شده‌اند که اگر برای مواجهه با بحران‌های این اینچنینی آموزش‌های زیادی صورت می‌گرفت، این تلفات به حداقل می‌رسید.

به گفته امانی روز گذشته نزدیک به 50 گروه به منظور خدمات اجتماعی و مشاوره به بازماندگان و داغدیدگان به مناطق زلزله‌زده اعزام شده است، چرا که باید برای درد این افراد و تلطیف غمشان اقداماتی صورت گیرد.

عضو شورای شهر در پایان به مشکلات توزیع اقلام اشاره کرد و گفت: در شبکه‌های اجتماعی مشکلات توزیع اقلام منتشر شده است و باید این را در نظر گرفت که زلزله‌زدگانی که ترس و رعب آن شب را دارند، از آینده خود می‌ترسند و نگرانی در این افراد مشهود است. در نتیجه نباید به این اشخاص گفت که یک غذا و یک لباس گرم بگیر، چراکه این افراد خانواده، سرپناه و دارایی خود را از دست داده‌اند و به آینده اعتمادی ندارند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند