بررسی لوایح FATF با هدف شفاف‌سازی مواضع ایران در دنیا

بررسی لوایح FATF با هدف شفاف‌سازی مواضع ایران در دنیا

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بررسی لوایح FATF با هدف شفاف سازی مواضع ایران در دنیا خبر داد.

مهرداد بائوج لاهوتی با بیان اینکه بررسی لوایح FATF در مجلس در راستای شفاف‌سازی مواضع ایران در دنیا صورت می‌گیرد، گفت: ما خودمان قربانی تروریسم هستیم و نباید در دنیا متهم به حمایت از این افراد شویم.

به گزارش تجارت‌نیوز، لاهوتی با تاکید بر اینکه، بررسی قانون پولشویی در مجلس به پایان رسیده است، گفت: قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم برای بررسی بیشتربه کمیسیون ارجاع شده و تا دو ماهه دیگر مسکوت خواهد بود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ما خودمان قربانی تروریسم هستیم و نباید در دنیا متهم به حمایت از این افراد شویم، افزود: بررسی FATF در مجلس در راستای این بوده که  قانونی در مجلس داشته باشیم که خود را از این شائبه مبرا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه FATF لوایح مختلفی دارد، تصریح کرد: با بررسی این لوایح در مجلس مواضع کشور ما در دنیا شفاف سازی خواهد شد که لایحه مبارزه با پولشویی نیز در همین راستا است.

بائوج لاهوتی با بیان اینکه لوایحی مانند پولشویی و همچنین مبارزه با تامین مالی تروریسم مقدمه FATF  هستند، گفت:ممکن است ما همه این لوایح را نیز به تصویب برسانیم اما به FATF  نپیوندیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه در حال حاضر تنها دو تا سه کشور به FATF  نپیوسته اند، افزود: باید ببینیم که نپیوستن به این موافقتنامه آیا به صلاح است یا خیر که این موضوع نیاز به بررسی های کارشناسانه دقیق دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: پیوستن به کنوانسیون FATF در راستای همکاری بین بانکی موثر است و این کنوانسیون در زمینه مبادلات پولی و همکاری با بانک‌های دنیا تاثیر گذار است، اگر ما می خواهیم با دنیا در ارتباط باشیم باید به قراردادهای بین المللی توجه کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیوستن به توافق نامه‌هایی مانند FATF  در راستای اثبات تعهد و پایبندی ایران به توافق‌های بین‌المللی بوده و با تصویب این کنوانسیون بین‌المللی می‌توانیم صورت مسئله حامی تروریست بودن ایران را پاک کنیم.

گروه ویژه اقدام مالی یا به اختصار اف‌ای‌تی‌اف (FATF) همچنین شناخته شده با نام (Groupe d’action financière (GAFI, یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی 7 با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی  تاسیس شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به عمل در مبارزه با تامین مالی تروریسم گسترش یافت. دبیرخانه فت اف مستقر در مقر  سازمان همکاری اقتصادی و توسعه درپاریس است.

در مسیر زمان فعالیت‌های این گروه گسترده‌تر شد و در نتیجه در سال ۲۰۱۲ مقابله با تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای نیز به مأموریت این گروه اضافه شد و در همین سال آخرین ویرایش توصیه‌های خود را برای مقابله با جرایم مالی (تأمین مالی تروریسم، تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای، پولشویی و …) منتشر کرد. عنوان این توصیه‌نامه «استانداردهای بین‌المللی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اشاعه‌گری» است.

این گروه میزان پیشرفت کشورهای عضو در زمینه پیاده‌سازی توصیه‌های این گروه را رصد می‌کند. همچنین پیشرفت تصویب و اجرای توصیه‌های گروه در سطح جهان را نیز نظارت می‌کند. بر اساس همین رصد و نظارت گروه کاری اقدام مالی کشورها را به سه دسته تقسیم کرده است. یک دسته کشورهایی هستند که از نظر این گروه کاملا بر توصیه‌های این گروه منطبق بوده و آنها را اجرا کرده‌اند. این گروه بیشتر کشورهای توسعه یافته هستند. گروه دوم کشورهایی هستند که در حال پیشرفت و تطبیق با استانداردهای مشخص شده هستند. دسته آخر کشورهایی هستند که همکاری با این گروه نداشتند و لذا از نظر گروه کشورهای دارای خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم هستند. این دسته خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته کشورهایی که علیه آنها «اقدام متقابل» انجام نمی‌شود. دسته دیگر آن‌هایی هستند که علاوه بر بودن در لیست سیاه علیه‌شان اقدام متقابل نیز صورت می‌گیرد.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند