بررسی وضعیت سپرده‌گذاران کاسپین در کمیسیون اصل ۹۰

بررسی وضعیت سپرده‌گذاران کاسپین در کمیسیون اصل ۹۰

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از جلسه امروز این کمیسیون با حضور رییس‌کل بانک مرکزی برای پیگیری وضعیت سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری از جمله کاسپین خبر داد و از سپرده‌گذاران خواست مسائل خود را از مسیرهای قانونی دنبال کنند.

بهرام پارسایی اظهار کرد: در این جلسه در خصوص گزارش کمیته اقتصادی کمیسیون و چگونگی حل مشکل سپرده‌گذاران در موسسات مالی و اعتباری بحث و تبادل نظر شد و مطرح شد که موسسه کاسپین برای جمع‌بندی ۸۰ تعاونی شکل گرفته تا از حالت بی‌نظمی خارج شود اما وارد سپرده‌گذاری و امور بانکی شده و نهایتا با سوء مدیریت منجر به این اتفاقات شده، نه اینکه بانک مرکزی عامل به وجود آورنده این مسائل باشد. همچنین مطرح شد که برای حل مشکل سپرده‌گذاران تلاش می‌شود.

وی ادامه داد: دغدغه سپرده‌گذاران این است که مبلغی که قرار است پرداخت شود کمتر از تعهدات موسسه اعتباری است، لذا قرار شد مبالغ به صورت علی‌الحساب پرداخت شود و گواهی شود که سپرده‌گذاران طلبکار موسسه مربوطه هستند تا بعد از شناسایی دارایی‌ها و سرمایه‌ها بتوان مابقی بدهی را به افراد پرداخت کرد. البته تا الان دارایی‌های شناسایی شده به اندازه کل سپرده‌گذاران نیست اما امیدواریم با شناسایی دارایی‌های جدید موضوع جبران شود و سپرده‌گذاران به کل سرمایه خود برسند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: عزم مجلس و بانک مرکزی این است که هم سپرده‌گذاران به حقشان برسند و هم به امنیت بازار پولی خدشه وارد نشود. ممکن است کسانی بخواهند احساس عدم امنیت در بازار پولی ایجاد کنند که این به ضرر کشور است. ما امیدواریم این مشکل در فضای آرام حل شود و از سپرده‌گذاران هم می‌خواهیم از مسیرهای قانونی مسائل خود را پیگیری کنند چرا که عده‌ای از مفسدین اقتصادی با شگردی خاص مردم را جلو می‌اندازند تا از آنها به عنوان پناهگاهی برای رسیدن خود به اهداف اقتصادیشان استفاده کنند، در حالی که بالغ بر ۹۰ درصد مبالغ سپرده‌گذاران کمتر از ۲۰ میلیون تومان است که قابل پرداخت است لذا مردم سعی کنند در دام مفسدین اقتصادی نیفتند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند