موضوعات داغ:

برنامه‌ریزی روسیه برای مبادله با ایران و ترکیه

برنامه‌ریزی روسیه برای مبادله با ایران و ترکیه

وزیر انرژی روسیه گفت: استفاده از پول‌های ملی را به عنوان یکی از گزینه‌های پرداخت در معاملات با ایران و ترکیه مد نظر داریم.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه قطعا به تحریم‌های آمریکا واکنش نشان خواهد داد و به تلاش‌های خود برای رهایی از ارز آمریکایی در مبادلات خود شتاب خواهد بخشید.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از راشاتودی؛ سرگی ریابوکوف گفت: زمان آن رسیده است که از مرحله حرف به اقدامات عملی روی آوریم و از دلار به عنوان وسیله‌ای درمبادلتمان راحت شویم و دنبال گزینه‌های جایگزین آن باشیم. خدا را شکر این اتفاق در حال رخ دادن است و ما به این کار شتاب بیشتری خواهیم داد.

وی گفت: روسیه به تحریم‌های اخیر آمریکا پاسخ خواهد داد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز گفته است که شمار کشورهایی که خواهان جایگزینی دلار با ارزهای دیگر در مبادلات نفتی و سایر تراکنش‌ها هستند رو به افزایش است. وی افزود: درک مشترکی بین کشورها وجود دارد مبنی بر این که باید به سمت استفاده از ارزهای ملی در مبادلاتمان برویم.

نواک گفت: استفاده از پول‌های ملی را به عنوان یکی از گزینه‌های پرداخت در معاملات با این کشورها و به ویژه ایران و ترکیه مد نظر داریم. البته این نیازمند تغییراتی در بخش‌های مالی، اقتصادی و بانکی است.

هفته گذشته کرملین از توافق بین ترکیه و روسیه برای استفاده از روبل و لیر در مبادلات دوجانبه خبر داده بود. هند نیز خواسته است با استفاده از روپیه از ایران نفت بخرد. پیشتر چین نیز که بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان است از برنامه‌ریزی برای خرید نفت به یوآن به جای دلار خبر داده بود.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند