لاوروف خبر داد:

برنامه‌های ایران و روسیه برای دور زدن محدودیت‌های آمریکا

وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه ایران تاکید کرد که تهران و مسکو به دنبال راه‌هایی برای دور زدن محدودیت‌های غیرقانونی آمریکا هستند.
برنامه‌های ایران و روسیه برای دور زدن محدودیت‌های آمریکا

به گزارش تجارت‌نیوز، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه ایران تاکید کرد که تهران و مسکو به دنبال راههایی برای دور زدن محدودیت‌های غیرقانونی آمریکا هستند.

سرگئی لاوروف با بیان اینکه خروج آمریکا از توافق هسته ای، برجام را آسیب پذیر و شکننده کرده است، افزود: امضا کنندگان اروپایی این توافق باید همه تعهدات خود را انجام بدهند.»

وزیر خارجه روسیه درباره سازوکار مالی اینستکس که کشورهای اروپایی ایجاد کرده اند نیز گفت: مکانیسم اینستکس کم اثرتر از آن چیزی بود که ابتدا برنامه ریزی و طراحی شده بود.

وی افزود: کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند توجهات را از منفعل بودن خود در زمینه انجام تعهداتشان در چارچوب برجام منحرف کنند. ما از آنها می‌خواهیم، همانطور که قبلا نیر خواسته‌ایم، که بر انجام هرچیزی که در برجام آمده و به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است تمرکز کنند.

وی تاکید کرد که «مکانیسمهای اروپایی برای تراکنشهای مالی با ایران با توجه به تحریمهای آمریکا ناکافی است. برای ایران این مهم است که این مکانیسم اجازه دهد نفتش را صادر کند. ما از ایرانیها حمایت میکنیم. این بخشی از برجام است.»

وزیر خارجه روسیه همچنین از اعزام ناو هواپیما بر آمریکایی به خلیج فارس انتقاد کرد و آن را تمایل واشنگتن به استفاده از زور خواند.

سرگئی لاوروف در ادامه این کنفرانس خبری مشترک درباره سوریه نیز اظهار نظر کرد و حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه را غیرقانونی خواند.

وی تاکید کرد که واشنگتن به منظور ایجاد شکاف در سوریه تلاش می‌کند کردها را به مناطق عرب نشین منتقل کند.

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز