برنامه‌ ویژه برای کاهش آمار مرگ‌ زودرس در ایرانیان

برنامه‌ ویژه برای کاهش آمار مرگ‌ زودرس در ایرانیان

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: طبق اهداف سازمان بهداشت جهانی و سند پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر ایران، آمار مرگ‌ومیر زودرس که بین ۳۰ تا ۷۰ سالگی رخ می‌دهد باید تا سال ۲۰۲۵، به میزان ۲۵ درصد کاهش یابد.

علیرضا مهدوی همزمان با هفته سلامت با تاکید بر اینکه خدمات سلامت باید با کیفیت مناسب و به طور عادلانه در دسترس همه مردم قرار گیرد، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ برنامه‌ای عملیاتی برای گسترش پوشش همگانی سلامت آماده کرد که بازه زمانی اجرای آن تا سال ۲۰۲۵ ادامه دارد. ایران نیز سند پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را با همین هدف به علاوه چهار هدف ملی تدوین کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به دنبال آن برنامه‌ای در این زمینه در کشور آماده شد و مدل ارائه خدمت در شبکه بهداشت به ادغام یافته تغییر یافت. غربالگری دیابت، فشار خون، پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‌های مزمن ریوی، سرطان‌ها و جلوگیری از عوامل خطر رفتاری مانند تغدیه نامناسب، فعالیت کم، مصرف دخانیات و الکل جزو این برنامه‌ها قرار دارند.

وی ادامه داد: برنامه «ایراپن» که نام آن از پروتکل «پن» سازمان بهداشت جهانی گرفته شده است، از سال گذشته در نظام سلامت ایران ادغام شد. در حال حاضر شایع‌ترین علل مرگ‌ومیر و بیشترین بار بیماری‌ها در کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است. بعد از تدوین این برنامه رویکرد ما درباره پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی تغییر کرد.

در برنامه جدید احتمال خطر سکته‌های کشنده و غیرکشنده را در ۱۰ سال آینده برای افراد تعیین و بر اساس این میزان خطر، آن‌ها را درمان می‌کنیم. در این میان بیماران دیابتی، مبتلا به فشارخون و چربی خون نیز شناسایی می‌شوند.

پوشش ۲۵ درصدی غربالگری سه سرطان مهم در کشور

معاون فنی اداره بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: در این برنامه غربالگری سه سرطان دهانه رحم، پستان و روده بزرگ نیز انجام می‌شود.

پیش از آن غربالگری این بیماری‌ها به این وسعت اجرا نمی‌شد، اما در حال حاضر میزان پوشش آن به ۲۵ درصد رسیده است.

علاوه بر آن تمام افراد بالای ۳۰ سال که به شبکه بهداشت مراجعه می‌کنند، می‌توانند آموزش‌های کاربردی درباره تغذیه، تحرک و … دریافت کنند. خدمات مادر و کودک، واکسیناسیون و … نیز از قبل در این شبکه وجود داشته است.

مهدوی با اشاره به افزایش سطح پوشش شبکه بهداشت طی چندسال اخیر، تصریح کرد: این خدمات بدون وجود پرونده الکترونیک سلامت امکان پذیر نبودند.

البته هنوز خدمات در این پرونده نهایی نشده است و پوشش ۱۰۰ درصد نیست. در صورت نیاز و بر اساس اهمیت، خدمات جدیدی به این شبکه‌ها افزوده می‌شود.

برنامه‌های ژنتیک، غربالگری بیماری‌های متابولیک در نوزادان و همچنین برنامه‌ای برای بیماری‌های استخوانی و مفصلی جزو برنامه‌های آینده شبکه بهداشت کشور هستند.

کاهش مرگ ومیر زودرس در اولویت قرار دارد

معاون فنی اداره بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: بیماری‌های استخوانی و عضلانی سهم زیادی در میان سایر بیماری‌ها در کشور دارند و برای آن نیز برنامه‌ای تدوین شده است، اما فعلاً اولویت ما کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر است. سکته‌های قلبی و مغزی، دیابت و فشار خون مهم‌ترین این بیماری‌ها هستند و هزینه زیادی به حوزه سلامت وارد می‌کنند.

مهدوی هدف از اجرای برنامه‌های پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را کاهش مرگ‌های زودرس ناشی از این بیماری‌ها اعلام کرد و گفت: طبق اهداف سازمان بهداشت جهانی و سند پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، مرگ و میرهای زودرس که بین ۳۰ تا ۷۰ سالگی رخ می‌دهند باید تا سال ۲۰۲۵، به میزان ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.

وزارت بهداشت متولی پیگیری جلوگیری از ایجاد بیماری‌های غیرواگیر از سایر نهادها و سازمان‌ها است. این بیماری‌ها به شیوه زندگی وابسته هستند و مردم نیز در این میان نقشی مهم‌تر از همه دارند.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره برنامه‌های مشترک این وزارتخانه با وزارت ورزش، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، تاکید کرد: بهترین محل برای ارائه آموزش و تاثیرگذاری از طریق آموزش و پرورش و دوران کودکی است.

وزارت صنعت و معدن نیز در جلوگیری از ایجاد این بیماری‌ها نقش موثری دارد؛ به همین دلیل امسال نیز لیست کالاهای آسیب‌رسان را اعلام کردیم و اجرای آن بستگی زیادی به این وزارتخانه دارد. با این وجود این موارد باید به صورتی انجام شوند که چرخ مملکت نیز بچرخد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند