موضوعات داغ:

برنامه سعودی‌ها برای جنگ اقتصادی با ایران

برنامه سعودی‌ها برای جنگ اقتصادی با ایران

نیویورک‌تایمز در گزارشی جزئیات برنامه سعودی‌ها برای جنگ اقتصادی علیه تهران، ایجاد ناآرمی و ترور شخصیت‌های ایرانی از جمله سردار قاسم سلیمانی را فاش کرد.

نیویورک‌تایمز در گزارشی جزئیات برنامه سعودی‌ها برای جنگ اقتصادی علیه تهران، ایجاد ناآرمی و ترور شخصیت‌های ایرانی از جمله سردار قاسم سلیمانی را فاش کرد. این روزنامه در گزارش خود نوشت: سعودی‌ها بعد از آنکه محمد بن سلمان قدرت خود را تقویت کرد به دنبال ترور شخصیت‌های مهم و سران ایرانی هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، نویسنده این گزارش نیویورک‌تایمز افزود: یکی از این مقامات ارشد اطلاعاتی که در جلسه ریاض حضور داشت، «ژنرال احمد العسیری»، معاون وقت سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان بوده است که در پی اعتراف ریاض به قتل خاشقجی از سمتش برکنار شد.

در این جلسه که مارس سال ۲۰۱۷ برگزار شد، طرحی به ارزش ۲ میلیارد دلار برای استفاده از عوامل اطلاعاتی در جهت آسیب به اقتصاد ایران تدوین شد، در جریان این جلسه کمک‌های قابل توجه ژنرال احمد العسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف در مورد ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران مورد تایید قرار گرفت. در ادامه این گزارش آمده است: با توجه به نشست مارس ۲۰۱۷ برای خرابکاری در اقتصاد ایران، مقامات آل سعود از گفتن این مساله که قصد ترور مقام‌های ایرانی را دارند، ابایی نداشتند.

با این حال، تا سال ۲۰۱۷، با وجود اینکه عملیات نظامی عربستان سعودی که عموما توسط ژنرال العسیری در یمن اداره می‌شود و اقدامات نظامی او یک فاجعه انسانی است، اما محمدبن سلمان حامی او محسوب می‌شود و وی در ادامه حمایت‌هایش از العسیری مقام او را به معاون آژانس جاسوسی پادشاهی عربستان و هم چنین اداره اطلاعات عمومی ارتقا داد.

روزنامه گاردین در گزارشی مشکلات غیرنظامیان یمنی را بدتر از بحران و یک جنایت علیه بشریت خواند و تاکید کرد، غرب شریک فلاکت یمنی‌هاست. این روزنامه انگلیسی نوشت: نیمی از ساکنان یمن که در مجموع ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد، در آستانه مرگ در اثر گرسنگی هستند، ۱.۸ میلیون کودک در این کشور از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و در واقع زمان برای نجات بسیاری از آنها تمام شده است.

سازمان ملل بحران یمن را بدترین بحران انسانی یک قرن گذشته خوانده است. هیچ چشم‌انداز روشنی برای پایان جنگ نیست و غرب با چشم‌پوشی‌هایش و کمک‌هایش به متجاوزان عملا در این جنایت شریک است. یمن بطور کلی در آشوبی کامل قرار گرفته است، درگیری‌ها در این کشور با آغاز حملات جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه انصارالله آغاز شد و این امر موجب بالا گرفتن بحران در یمن و گسترش افراط‌گرایی و تقویت جنبش‌های جدایی‌طلب شد.

این عوامل نشان داد که دستیابی به صلح در یمن از هر زمانی دشوارتر است، خشونت در این کشور از زمانی که امریکا در ماه گذشته میلادی درخواست آتش‌بس داد، شدت بیشتری پیدا کرد. همچنین درگیری‌های موجود در بندر حدیده که این هفته شاهد بودیم فرستاده سازمان ملل به یمن را مجبور کرد مذاکرات را تا پایان سال جاری میلادی به تاخیر بیندازد. نیروهای وابسته به ائتلاف عربی ضد یمن، بندر حدیده را که راه ورودی ۸۰ درصد از واردات این کشور است، محاصره کرده‌اند و روزانه حملات هوایی شدیدی را انجام می‌دهند.

 

منبع: روزنامه تعادل

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند