بزرگ‌ترین توافق تجاری اروپا شکل گرفت

روز جمعه اتحادیه اروپا به یک توافق تجاری با کشورهای برزیل، آرژانتین و دو کشور دیگر از آمریکای لاتین دست یافت؛ توافقی که موجب روابط تجاری نزدیک‌تر بین کشورهایی با جمعیت کل ۷۸۰ میلیون نفر و مجموع تجارت کالا و خدماتی به ارزش بیش از یک تریلیون دلار خواهد شد.
بزرگ‌ترین توافق تجاری اروپا شکل گرفت

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از نیویورک تایمز، مقامات دو سوی اقیانوس اطلس ضمن ابراز خرسندی از دستیابی به این توافق که برای دهه‌ها مورد مذاکره بود، آن را در بحبوحه اوج‌گیری حمایت‌گرایی در جهان، تاییدی بر تجارت چندجانبه ارزیابی کردند.

این توافق، بزرگ‌ترین توافقی است که اتحادیه اروپا تا کنون به آن دست یافته است و نمایانگر یک پیروزی بزرگ برای روسای‌جمهوری برزیل و آرژانتین محسوب می‌شود چون این دو پیشرو در عرصه تجارت آزاد هستند آن هم در منطقه‌ای که به اقتصادهای بسته‌اش معروف است.

دو کشور دیگر در این توافق اروگوئه و پاراگوئه هستند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در پایان مذاکرات در بروکسل گفت که این لحظه‌ای تاریخی است. براساس این توافق، تعرفه‌های تجاری به ارزش میلیاردها دلار در دو منطقه حذف خواهد شد.

این دو منطقه در مجموع نماینده یک چهارم تولید ناخالص داخلی جهان هستند. مذاکره بین این دو منطقه از سال ۱۹۹۹ در جریان بوده است اما از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در سال ۲۰۱۶ که شعار حمایت از کارگران و کالاهای آمریکایی را سر داد و در واکنش به سیاست‌های وی، سرعت گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد

این مطلب را به اشتراک بگذارید