بستن تنگه هرمز، قیمت نفت را می‌تواند به بیش از ۲۰۰ دلار برساند

بستن تنگه هرمز، قیمت نفت را می‌تواند به بیش از ۲۰۰ دلار برساند

نشریه فرانسوی نوشت که با بسته شدن تنگه هرمز قیمت نفت می‌تواند به بیش از ۲۰۰ دلار برسد.

نشریه فرانسوی فیگارو در گزارشی به مواضع مقامات ایرانی در خصوص تنگه هرمز پرداخت و نوشت: این گذرگاه باریک در انتهای آبهای خلیج فارس یک اهرم قدرتمند برای اعمال فشار است که دولت حسن روحانی از آن استفاده می‌کند تا آمریکایی‌ها را از تصمیم خود مبنی بر اجرای تحریم‌های اقتصادی بازدارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس این گزارش، رئیس جمهور ایران گفت اگر امریکایی‌ها بتوانند متحدان خود را متقاعد سازند به واردات نفت خود از ایران خاتمه دهند، کشورش آماده است که این ابراه دریایی را ببندد.

تنگه هرمز در کجا قرار دارد؟

فیگارو نوشت: این تنگه در انتهای آب‌های خلیج فارس بین ایران در شمال و عمان و امارات متحده عربی در جنوب قرار دارد. این تنگه با 54 کیلومتر پهنا تنها راه دریایی است که خلیج فارس را به دریای عمان و سپس اقیانوس هند متصل می‌کند. یکی از راهبردی ترین مسیر دریایی است که توسط ایران و عمان کنترل می شود.

چه مقدار نفت از این تنگه عبور می‌کند؟

گزارش فوق افزود: به گزارش سازمان انرژی آمریکا این تنگه مهم‌تر از تنگه مالاکا در جنوب شرقی آسیا است. در سال 2016 هیجده و نیم میلیون بشکه نفت ر روز یا حدود 30 درصد نفت مصرفی جهان از این راه دریایی عبور می‌کرد. این تنگه به علت انتقال گاز مایع طبیعی نیز اهمیت دارد.

ایران تهدید می‌کند چه کاری را انجام دهد؟

فیگارو نوشت: حکومت ایران به بستن این تنگه تهدید می‌کند. ایرانی‌ها می‌توانند از مین‌های دریایی، زیردریایی‌ها و شناورهای جنگی خود برای بستن این آبراه استفاده کنند. سپاه پاسداران انقلاب نیروی دریایی قدرتمندی را در اختیار دارد و با قایق‌های پرسرعت، توپخانه موشک‌های زمین به دریا و مین‌های دریایی شیوه‌های نبرد نامتقارن را گسترش داده است.

نشریه فرانسوی افزود: ایران قبلا نیز در سال 2011 تهدید کرده بود این تنگه را می‌بندد. اما این تهدید را هیچگاه عملی نکرد. در عوض این تنگه صحنه رویارویی در جنگ ایران و عراق بود. دو کشور از سال ١٩٨٤ تا ١٩٨٧ جنگ تانکرها رابه راه انداختند.

بستن این تنگه چه عواقبی می‌تواند بر بازار نفت داشته باشد؟

فیگارو ادامه داد: به گفته کارشناسان در صورت بسته شدن کامل تنگه هرمز قیمت نفت به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش خواهد یافت. برخی حتی مبلغ بالاتر از 200 دلار در هر بشکه را مطرح می‌کنند. کشورهای صادرکننده نفت، امارات متحده عربی، کویت، عراق که همه بنادر آنها در خلیج فارس است و نیز عربستان سعودی که صادرات آن از طریق دریا انجام می شود، بیشترین آسیب را می بینند. کشورهای واردکننده، کشورهای آسیایی و نیز اروپا و امریکا عواقب آن را متحمل می شوند.

آیا راهی برای دور زدن این تنگه وجود دارد؟

گزارش فوق افزود: فقط عربستان سعودی و امارات متحده عربی لوله‌های نفتی را در اختیار دارند که می توانند نفت را به خارج از خلیج فارس انتقال دهند. اما اکثر گزینه‌های احتمالی برای دور زدن تنگه هرمز در حال حاضر عملی نیستند.

 

منبع: اقتصادآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند