کد خبر: 153622

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان:

بنیاد مستضعفان یک ساختمان جدید و به‌روز به جای پلاسکو می‌سازد

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان می گوید: سیاست بنیاد در ارتباط با پلاسکو ساخت یک ساختمان جدید منطبق با استانداردهای روز، با نمادی از ایثارگری و فداکاری آتش‌‌نشان‌های عزیز در این حادثه است.

بنیاد مستضعفان
سرویس کسب‌وکار -

حسن کاری افزود: به دنبال وقوع حادثه پلاسکو با دستور ریاست بنیاد مستضعفان، کمیته ساختمان پلاسکو در بنیاد شکل گرفت و تاکنون ۲۰ جلسه این کمیته برگزار شده و وظیفه اصلی این کمیته پیگیری ساخت ساختمان پلاسکو است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته وی، توجه و همدردی تمامی آحاد مردم ما را به این مسئله هدایت کرد که طراحی ساختمان پلاسکو باید به صورت مسابقه‌ای ملی برگزار شود. تا ضمن مشارکت عمومی در ساخت ساختمانی متمایز ازساختمان قبلی، نمادی ملی برای فداکاری شهدای آتش‌نشان به یادگار بماند.

به گفته وی، تصمیم بنیاد ساخت ساختمان پلاسکو و واگذاری سرقفلی به صاحبان سرقفلی قبلی طرف قرارداد با بنیاد مستضعفان، با رعایت حقوق همه مالکان است، ضمن اینکه در ارتباط با خرید سرقفلی یا جایگزینی سرقفلی با مغازه تاکنون درخواستی از طرف کسبه پلاسکو به بنیاد واصل نشده است و در صورت درخواست کسبه آن را در کمیته ساختمان پلاسکو بررسی خواهیم کرد.

وی افزود: بنیاد یکی از اعضای کارگروه ویژه بررسی حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو زیر نظر معاون اجرایی ریاست جمهوری است و در قالب این کارگروه آماده هر گونه کمک و همکاری است، کما اینکه هزینه اجاره ۷ ماه کسبه ساختمان پلاسکو در ساختمان نور، با اخذ مجوزی که از هیات امنای بنیاد مستضعفان صورت گرفت، پرداخت شده است.

کاری بیان کرد: درخواست صدور پروانه ساخت از طرف بنیاد مستضعفان به شهرداری تهران داده شده است. تمامی تلاش بنیاد با توجه به حقوق کسبه پلاسکو، هماهنگی با مسئولان مربوطه جهت اخذ جواز ساخت ساختمان در همان ارتفاع قبلی است. در هر حال ساخت مجدد ساختمان که مورد تعهد بنیاد است، نیازمند همکاری و کمک همه دست‌اندرکاران و دستگاه‌های ذی‌ربط است.

این مقام مسئول در بنیاد مستضعفان افزود: یکی از مباحثی که در کمیته ساختمان پلاسکو، در بنیاد مستضعفان، مطرح شده، موضوع تکمیل، به‌روزرسانی و ایمن‌سازی ساختمان‌های قدیمی است که در مالکیت بنیاد هستند. البته باید در نظر داشت تمام ساختمان‌هایی که طی سال‌های اخیر توسط بنیاد ساخته شده‌اند از ایمنی کامل برخوردارند؛ ساختمان‌های مورد اشاره بعضا ساختمان‌های قدیمی هستند. این ساختمان‌ها علاوه بر بنیاد که صرفا مالک عرصه یا اعیان است، دارای مالکان صاحب سرقفلی هم هستند که توسط هیات مدیره یا شورای آن ساختمان‌ها نگهداری و اداره می‌شوند.

وی گفت: با این حال وضعیت ایمنی ۳۲ ساختمان قدیمی شناسایی شد و ضمن بررسی وضعیت آنها با همکاری سایر مالکان و در مواردی بنا به ضرورت راسا توسط بنیاد مستضعغان اقدامات مورد نیاز از قبیل ایمن‌سازی، بیمه و حفاظت در برابر حریق در آنها انجام و در دست پیگیری قرار گرفته است.

آتش ‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو حادثه‌ای بود که صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ در چهارراه استانبول واقع در مرکز تهران رخ داد و در پی وقوع این آتش‌‌سوزی ساختمان پلاسکو به طور کامل فرو ریخت و بیش از ۲۰ نفر از جمله ۱۶ آتش‌نشان در این حادثه جان خود را از دست دادند.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.