بهره‌برداری از مرحله نخست ایستگاه راه‌آهن ساوه با حضور وزیر راه و شهرسازی

مرحله نخست ایستگاه راه‌آهن ساوه روز یکشنبه با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به منظور تسهیل در تردد و افرایش رفاه مردم بهره‌برداری شد.
بهره‌برداری از مرحله نخست ایستگاه راه‌آهن ساوه با حضور وزیر راه و شهرسازی

به گزارش تجارت‌نیوز، این طرح عمرانی با صرف منابع مالی ۱۸۰ میلیارد ریال در زمینی به وسعت ۱۵ و چهار دهم هکتار تکمیل و بهره‌برداری شده است.

ایستگاه راه‌آهن ساوه بخشی از طرح راه‌آهن سراسری تهران – همدان است که در مرحله نخست آن تاسیسات پایه و بناهای ساختمانی به مساحت پنج هزار و ۸۴ متر مربع شامل انبار کالا، موتورخانه، آسایشگاه کارمندان، پلیس و برق اضطراری بهره‌برداری شد.

ساختمان اصلی این طرح در ایستگاه راه‌آهن ساوه یک هزار و ۶۵۵ مترمربع وسعت دارد.

ایستگاه ساوه قسمتی از خط راه‌آهن تهران – همدان است که ۷۰ کیلومتر این طرح در محدوده شهرستان ساوه است.

تردد روزانه مردم در مسیر آزادراه تهران – ساوه قابل توجه است و با راه‌اندازی قطار حومه ای تهران – ساوه، رفت و آمد مردم، دانشجویان و فعالان شهرک‌های صنعتی در این مسیر ارتباطی تسهیل می‌شود.

طول آزادراه تهران – ساوه از بزرگراه آزادگان بیش از ۱۲۰ کیلومتر است و مردم می‌توانند به راحتی با حضور در ایستگاه راه‌آهن تهران با قطار عازم ساوه شوند.

با افتتاح این ایستگاه در کنار شهر ساوه و بهره‌برداری از این خط ریلی و قطار با سرعت ۱۶۰ کیلومتر، زمان طی مسیر از ساوه به تهران به کمتر از ۴۰ دقیقه کاهش می‌یابد.

راه‌آهن تهران – ساوه – همدان – سنندج به طول ۴۲۰ کیلومتر با هدف ایجاد کوتاه‌ترین مسیر ریلی بین این مناطق در دست انجام است و پس از آن اتصال به مسیر راه‌آهن سمنگان – کرمانشاه تا مرز خسروی و راه‌آهن کشورهای همسایه احداث می‌شود.

مسافرگیری در این ایستگاه راه‌آهن از شهریور ماه امسال آغاز می‌شود.

پیش از این نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که راه‌اندازی راه‌آهن غرب کشور که از تهران آغاز شده و به سنندج منتهی می‌شود زمینه‌ساز طرح قطار سریع‌السیر ساوه به تهران است.

به گفته محمدرضا منصوری، با توجه به اینکه ساوه قطب مهم صنعتی کشور است و تردد بالای مسافران و جابه جایی کالا به پایتخت را دارد، راه‌اندازی خط قطار سریع‌السیر از برنامه‌های ضروری در این مسیر است.
وی افزود: ارتقای سرعت در خط آهن ساوه به تهران از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت تا حداقل ۱۶۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در ساعت منجر به کوتاه شدن فاصله زمانی تردد در این مسیر و رسیدن آن به حدود ۳۵ دقیقه می‌شود که این فاصله کوتاه زمانی در تسریع ارتباط جاده‌ای و حمل و نقل ساوه تاثیرگذار است.

شهرستان ساوه با جمعیتی بالغ بر ۲۹۰ هزار نفر دومین کانون جمعیتی استان مرکزی است که در ۱۶۶ کیلومتری شمال شرقی شهر اراک (مرکز این استان) واقع شده که با ۵۵۰ واحد صنعتی مقش مهمی در اقتصاد و اشتفال کشور دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید