موضوعات داغ:

بهره‌برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی در پسابرجام

بهره‌برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی در پسابرجام

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی گرمسار اعلام کرد: برای نخستین بار نیروگاه تولید برق خورشیدی با ظرفیت یکصد مگاوات در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به بهره‌برداری می‌رسد که قادر به تامین نیاز منطقه یک هزار هکتاری است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی گرمسار اعلام کرد: برای نخستین بار نیروگاه تولید برق خورشیدی با ظرفیت یکصد مگاوات در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به بهره‌برداری می‌رسد که قادر به تامین نیاز منطقه یک هزار هکتاری است.

به گزارش تجارت‌نیوز، «عبدالرضا نادری» عصر امروز (شنبه)، در پایان آیین امضای قرارداد همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت «کارلو مارسکا» ایتالیا در تهران افزود: بر پایه این قرارداد، مقرر است با سرمایه‌گذاری حدود 100 میلیون دلاری شرکت ایتالیایی، 100 مگاوات برق خورشیدی تولید و به شبکه سراسری برق تزریق شود.

وی ادامه داد: بخشی از سرمایه‌گذاری بر پایه این قرارداد، مربوط به ساخت پست برق 230 کیلوولت در منطقه است و از آ‌ن‌جا که قرارداد به‌صورت اجاره تنظیم شده، بین 20 تا حداکثر 25 سال از آن بهره‌برداری می‌شود و سپس در اختیار شرکت منطقه ویژه اقصادی گرمسار قرار می‌گیرد.

نادری تصریح کرد: اگر این قرارداد امضا نمی‌شد، شرکت منطقه ویژه اقصادی گرمسار مجبور به سرمایه‌گذاری 600 میلیارد ریالی برای ساخت یک پست 230 کیلو ولت بود که توانایی مالی لازم برای آن وجود نداشت اما با اجرای این مهم از آن بی‌نیاز می‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی گرمسار، ساخت چنین واحدهای نیروگاهی را از نظر موضوع پدافند غیرعامل نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: کشور به این دست نیروگاه‌ها برای تامین برق پایدار و دوری از خاموشی «Black Out» نیازمند است.

وی بیان داشت: شرکت ایتالیایی یاد شده بسیاری قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود را از شرکت‌های ایرانی تامین می‌کند که اشتغالزایی خوبی نیز برای منطقه به همراه خواهد داشت.

نادری تاکید کرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با مشارکت سازمان منطقه اقتصادی ویژه گرمسار، برنامه ساخت پنل‌ها (صفحات) خورشیدی را نیز در برنامه دارد.
به گفته این مسئول، شرکت ایتالیایی از محل فروش برق تولیدی خود به سودآوری دست می‌یابد.

وی یادآوری کرد حدود سه ماه پیش نخستین واحد نیروگاه خورشیدی کشور به ظرفیت 20 مگاوات در همدان به بهره‌برداری رسید اما نیروگاه 100 مگاواتی گرمسار، در نوع خود بی‌نظیر است.

میوه برجام

در همین پیوند، رئیس توسعه روابط خارجی شرکت کارلو مارسکا ایتالیا نیز گفت: نخستین بار پس از اجرای برجام و با سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران، همراه با نمایندگان بسیاری از شرکت‌های دیگر برای سرمایه‌گذاری در ایران حاضر شدم و این کشور را منطقه‌ای امن بین کشورهای منطقه یافتم.

«استفانو فالکونیو» که شرکت متبوعش سابقه 100 میلیون یورو سرمایه‌گذاری در زمینه برق خورشیدی را در نقاط مختلف جهان در کارنامه دارد، افزود: در این پروژه، صفحات خورشیدی در ایران ساخته می‌شود و اینورترهای مورد نیاز که در حقیقت قلب یک نیروگاه خورشیدی است، از شرکت آلمانی «اس‌ام‌آ» تامین می‌شود.

فالکونیو اعلام کرد: در 6 ماه زمان اجرای طرح، اشتغالزایی برای 600 نفر نیروی ایرانی پیش‌بینی می‌شود.

این نیروگاه به ظرفیت 100 مگاوات در زمینی به مساحت 200 هکتار با سرمایه‌گذاری طرف ایتالیایی در حدود 100 میلیون دلار در مدت زمان 15 ماه اجرا می‌شود و روش سرمایه‌گذاری آن، اجاره زمین به مدت 20 سال با قابلیت تمدید پنج سال است.

شرکت کارلو مارسکا پیش از این ساخت نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی در شهرک صنعتی «تولا» جزیره قشم را بر عهده داشت.

 

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند