علی ربیعی خبر داد:

بهره‌مندی تمام مشاغل روستایی از بیمه بازنشستگی

بهره‌مندی تمام مشاغل روستایی از بیمه بازنشستگی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آغاز طرح «کشت مبتنی بر سفارش» برای اتصال محصولات کشاورزی، از پوشش بیمه‌ای تمام مشاغل روستایی برای بهره‌مندی از بیمه بازنشستگی روستاییان و عشایر خبر داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آغاز طرح «کشت مبتنی بر سفارش» برای اتصال محصولات کشاورزی، از پوشش بیمه‌ای تمام مشاغل روستایی برای بهره‌مندی از بیمه بازنشستگی روستاییان و عشایر خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی ربیعی در جریان در بازدید از یک شرکت تولید زعفران در استان خراسان رضوی و انعقاد قرارداد خرید زعفران تولیدی کشاورزان گفت: هدف ما در طرح اشتغال روستایی حفظ شغل در روستاها، اقتصادی کردن زندگی روستایی و رفع معیشت روستانشینان است.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های مهم ما برای توسعه این مناطق پرداخت تسهیلات روستایی با جهت‌گیری جلوگیری از مهاجرت روستانشینان و مقابله با فقر است افزود: قطعا سیاست ما متکی به وام و پول‌پاشی نیست بلکه در این طرح، وام در خدمت ایجاد اشتغال و اقتصاد در روستا است که باید به آن توجه کنیم چراکه با پرداخت صرفا تسهیلات مشکلات اقتصادی و اشتغال روستاییان برطرف نمی‎شود، بر همین اساس میزان توفیق طرح اشتغال روستایی بر اساس شاخص‌های کمّی پرداخت وام نخواهد بود، بلکه ملاک ارزیابی ما از طرح اشتغال روستایی میزان اشتغال ایجاد شده و تحول در زندگی روستاییان است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، تجارب بین‌المللی و ظرفیت‌های داخلی کشور «طرح کشت مبتنی بر سفارش» در قالب طرح اشتغال روستایی را رونمایی کردیم که در گام اول این طرح برای محصولات گیاهان دارویی و زعفران در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کرمان اجرا شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در گام دوم، طرح «کشت مبتنی بر سفارش» برای محصولات باغی در استان‌های گلستان، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی اجرایی خواهد شد، گفت: همچنین اجرای این طرح برای محصول سیب‌زمینی در استان‌های همدان، قزوین و اردبیل هدف‌گذاری شده است. برای محصول گوجه‌فرنگی استان کرمانشاه، برای محصولات کنجدی استان یزد و برای محصولات لبنی استان‌های خراسان رضوی و شمالی به عنوان استان‌های پایلوت کشت مبتنی بر سفارش آغاز خواهد شد که برای این طرح بیش از ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات برای بیش از ۵ هزار روستایی پیش‌بینی شده است.

ربیعی، اتصال کسب‌وکارها به بازار را یکی از مهم‌ترین مشکل فروش و سوددهی مشاغل عنوان کرد و گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد بیشترین علت بروز مشکل در بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی و کشاورزی عدم اتصال به بازار است و در حال حاضر بسیاری از کارخانجات ما به‌رغم داشتن تکنولوژی به روز اما توانایی اتصال به بازار و فروش محصول خود را ندارند. بنابراین تقویت بازار مصرف کننده داخلی یکی از اهداف ما برای توسعه کسب‌وکارها بوده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در گذشته ساختار عمده ما در بخش کشاورزی ساختاری مملو از بنگاه‌های کوچک بدون اتصال پایدار به زنجیره‌های تولید و ارزش بوده است افزود: در راستای اتصال کسب‌وکارها به بازار قراردادی بین روستاییان و شرکت زعفرانی منعقد شد تا محصولات کشاورزان توسط این شرکت خریداری شود؛ از این طریق محصول کشاورزان به صورت استاندارد و خودکار به بازار متصل می‌شود که این روش بازارسازی برای سایر محصولات کشاورزی به ویژه محصولات باغی اجرایی خواهد شد؛ ضمن اینکه در این فرایند تولید استاندارد می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این طرح به صورت سه‌جانبه با همکاری معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، وزارت کار و وزارت جهاد کشاورزی اجرا شد، گفت: علاوه بر این صندوق کارآفرینی امید نیز سیاست پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی با نرخ کارمزد ۴ درصد و سود ۶ درصد را دنبال می‌کند.

ربیعی در پایان از پوشش بیمه‌ای بازنشستگی برای کشاورزان خبر داد و گفت: تمام مشاغلی که در قالب اشتغال روستایی ایجاد شود به بیمه بازنشستگی صندوق روستاییان و عشایر منتهی خواهد شد تا با بیمه شدن کشاورزان از فقر سالمندی در روستاها پیشگیری کنیم.

طرح اشتغال روستایی از سال گذشته در قالب برنامه اشتغال فراگیر آغاز شد که در این طرح متناسب با ظرفیت‌های هر استان و رَسته فعالیت‌های اولویت‌دار شناسایی شده در ۳۱ استان کشور، تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت خواهد شد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند