بوئینگ هواپیمایی با بال‌های تاشونده می‌سازد

بوئینگ هواپیمایی با بال‌های تاشونده می‌سازد

شرکت بوئینگ قصد دارد هواپیماهای ۷۷۷ را با بال‌هایی بسازد که لبه آنها تا می‌شود. این بال‌ها از فیبر کربنی ساخته می‌شوند و عریض‌تر از نمونه‌هایی هستند که در هواپیماهای فعلی به کار می‌روند.

مسافران هواپیماهای ۷۷۷ بوئینگ احتمالا به راحتی می‌توانند بدون آنکه مسافتی طولانی را با اتوبوس طی کنند، نزدیک دروازه‌های ورودی فرودگاه از هواپیما پیاده شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این درحالی است که بال‌های این هواپیما بزرگتر است و به همین دلیل راهبری هواپیما در ترمینال‌ها سخت‌تر خواهد بود.

اما این شرکت تاییدیه سازمان هوایی فدرال برای استفاده از بال‌هایی را دریافت کرده که لبه آن تا می‌شود. به این ترتیب هواپیما می‌تواند در دروازه‌های فرودگاهی که به اندازه مدل بویینگ ۷۷۷باشد، توقف کند.

پس از فرود بویینگ 777X ،لبه‌های بال به سمت بالا می‌چرخند.

در همین راستا بلومبرگ نیز در گزارشی اشاره می‌کند این هواپیما تنها مدل تجاری است که چنین ویژگی دارد. البته برخی هواپیماهای کوچکتر مانند نمونه‌های نظامی چنین ویژگی دارند.

ناسا نیز مشغول آزمایش بال‌هایی با لبه تاشونده است که میانه پرواز تغییر می‌کنند و برای پروازهای مافوق صوت کارآمد هستند.

درهر حال بال‌های جدید از کامپوزیت فیبرکربنی ساخته می‌شوند که قدرتمندتر و سبک‌تر از بال‌های فلزی معمول است.

به این ترتیب می‌توان عرض بال را از ۲۳ به ۲۳۵ فوت رساند و در نتیجه پرواز کارآمدتر خواهد بود. از سوی دیگر این عریض‌ترین بال‌هایی است که بویینگ در یک هواپیما به کاربرده است.

 

منبع: انگجت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند