موضوعات داغ:

بورس با شرایط تعادلی روبه‌رو شد

بورس با شرایط تعادلی روبه‌رو شد

معاملات هفته سپری شده در بازار سهام با شرایط تعادلی سپری شد. خرید و فروش بازیگران سهام نیز تحت تاثیر همین جو متعادل قرار داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، بورس تهران معاملات هفته سپری شده را با شرایط تعادلی سپری کرد، به‌ طوری‌ که در هفته جاری بازدهی بازار سهام به زیان ۰٫۱۵ درصدی منجر شد که به این ترتیب عملکردی خنثی در کارنامه این هفته نماگر اصلی بازار ثبت شد.

در این میان روند خرید و فروش‌های بازیگران بازار نیز تحت تاثیر همین جو متعادل قرار داشت، در حالی دو روز ابتدایی هفته و همزمان با ریزش‌های شدید شاخص کل بورس شاهد حمایت سهامداران عمده از بازار بودیم که از روز دوشنبه با چرخش بازی، سهامداران خرد به خریدهای بیشتری اقدام کردند.

به این ترتیب خالص خرید حدود ۱۸۰ میلیارد تومانی حقوقی‌ها در معاملات روزهای شنبه و یکشنبه با خالص خرید ۲۳۰ میلیارد تومان حقیقی‌ها در روزهای بعد نه تنها جبران شد بلکه در نهایت برآیند جابه‌جایی‌ها در این هفته به انتقال بیش از ۵۶ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی انجامید.

در این میان معاملات تازه‌ترین روز کاری هفته با خالص خرید ۳۶ میلیارد تومانی سهامداران خرد به پایان رسید.

بررسی روند خرید و فروش‌های صورت گرفته در معاملات روز چهارشنبه نشان می‌دهد که معامله‌گران حقیقی بیشترین خرید را در نماد لوله ‌و ماشین‌سازی ‌ایران‌ داشتند، امری که با خالص خرید ۲۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی حقیقی‌ها دنبال شد.

در حالی ۹۹ درصد از خریدهای امروز «فلوله» از سوی حقیقی‌های بازار شکل گرفت که در نهایت سهم با صف خرید بیش از هفت میلیون سهمی به کار خود پایان داد.

در این میان ۲۵ میلیون سهم مزبور از سوی شرکت توسعه و تامین شریف به عنوان سهامدار عمده «فلوله» عرضه شد.

این حقوقی با عرضه سهام مزبور درصد مالکیت خود در این نماد را به ۶٫۷۳ درصد رساند.

ایران‌ ترانسفو نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در بازار امروز بود.

این نماد نیز با استقبال زیاد معامله‌گران به صف خرید سنگین رسید که در نهایت پایان معاملات با صف خرید ۲۱ میلیون سهمی به کار خود پایان داد.

به این ترتیب خریدهای قابل‌ توجه حقیقی‌ها در این نماد با انتقال ۱۳٫۵ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد خاتمه یافت.

«های‌وب» نیز با تغییر مالکیتی در محدوده ۱۰ میلیارد تومان از دیگر نمادهایی بود که مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفت.

در این راستا بازارگردان «های وب» اقدام به خرید پنج میلیون سهم کرد.

در مقابل بازیگران عمده نیز بیشترین حمایت را از نماد بانک کارآفرین داشتند، به‌ طوری‌ که در این روز ۱۶ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده «وکار» منتقل شد.

۱۰۰ هزار سهم مزبور توسط سهامدار حقیقی که مالک ۳٫۷۷ درصدی سهم است، خریداری شد.

در همین راستا بانک انصار نیز با خرید سنگین بیش از ۵۳ میلیون سهم از سوی شرکت ایرانیان اطلس جمع‌آوری شد.

گروه مالی بانک پارسیان نیز به عنوان سهامدار عمده بانک پارسیان، ۲۵۰ هزار سهم را خریداری کرد.

در مقابل بانک پاسارگاد شاهد تداوم عرضه از سوی سهامدار عمده بود، به طوری که در این روز نیز سرمایه‌گذاری خوارزمی، ۱۴ میلیون سهم «وپاسار» را به فروش رساند.

الف) شرکت‌های دارویی: نمادهای دارویی نیز خرید و فروش‌های زیادی را در بازار این روز تجربه کردند. در این میان بانک رفاه کارگران، یک میلیون و ۲۵۰ هزار سهم داروسازی ابوریحان را عرضه کرد. در مقابل البرز دارو شاهد خرید یک میلیون سهم از سوی بیمه مرکزی بود. روندی مشابه در نماد داروسازی فارابی با خرید ۳۰ هزار سهم توسط سرمایه‌گذاری دارویی تامین دنبال شد.

در این میان سرمایه‌گذاری البرز به عرضه دو میلیون سهم دارویی رازک پرداخت. خرید پنج هزار سهم سبحان دارو و پنج هزار سهم گروه دارویی سبحان از سوی سرمایه‌گذاری اعتلای البرز از جمله دیگر خریدهای این روز بود. این در حالی است که داروسازی زهراوی شاهد عرضه سهم از سوی دو حقوقی بود، داروسازی تهران شیمی و صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر در مجموع بیش از هفت میلیون سهم «دزهراوی» را فروختند.

ب) گروه فلزات اساسی: نمادهای گروه فلزی نیز عمدتا با حمایت از سوی سهامدار عمده روبه‌رو شدند. در این میان ملی صنایع مس ایران شاهد خرید ۳۰۰ هزار سهم از سوی سرمایه‌گذاری آتیه اندیشان مس بود. شرکت پیشران سرمایه پردیس نیز به عنوان حقوقی فعال در شرکت نورد آلومینیوم‌ به خرید یک میلیون سهم پرداخت.

منبع: دنیای بورس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند