تاسیس «بورس بین‌الملل» در مراحل پایانی

تاسیس «بورس بین‌الملل» در مراحل پایانی
آیین‌نامه تشکیل «بورس بین‌الملل» به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شده و پس از آن، برای تصویب نهایی به هیئت دولت می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرتضی بانک، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی به  تشریح فرآیند طی شده برای راه‌اندازی «بورس بین‌الملل» پرداخت و گفت: «آیین‌نامه این بورس ابتدا با هماهنگی سازمان بورس تدوین و به تصویب شورای‌عالی بورس رسید».

پس از آن، اصلاحاتی در بانک مرکزی روی آن اعمال شد و با تصویب بانک مرکزی، تقدیم دولت شد. دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اضافه کرد: «آیین‌نامه راه‌اندازی «بورس بین‌الملل» در کمیسیون‌های فرعی کمیسیون اقتصادی دولت نیز با اصلاحاتی تکمیل و سپس به کمیسیون اقتصادی تقدیم شد».

وی ادامه داد: این آیین‌نامه در آینده‌ای نزدیک در صحن کمیسیون اقتصادی دولت مطرح می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم مورد تصویب و تایید این کمیسیون قرار گیرد. بانک اظهار کرد:« پس از تایید کمیسیون اقتصادی، آیین‌نامه تشکیل «بورس بین‌الملل» به هیات دولت می‌رود و معمولا، یک آیین‌نامه بعد از تصویب در کمیسیون اقتصادی، مشکل خاصی برای تصویب در هیات دولت نخواهد داشت».

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی، «بورس بین‌الملل» را ظرفیتی جدید برای جذب منابع غیرریالی – به ویژه سرمایه‌های خارجی – در چارچوب بورس ذکر کرد و گفت: «بورس بین‌الملل» بسیاری از پروژه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی را از طریق عرضه سهام تامین منابع می‌کند.

وی اضافه کرد: «سرمایه‌گذاری در این بورس هم داخلی و هم خارجی است و زبان آن بین‌المللی است. بانک تسویه حساب این بورس یک بانک معتبر بین‌المللی خواهد بود و نهاد بازرسی آن نیز نهادی بین‌المللی است؛ همه این موارد در آیین‌نامه راه‌اندازی بورس بین‌الملل مشخص شده است. بانک افزود: «بورس بین‌الملل»، پنجمین بورس کشور خواهد بود و در کنار بورس تهران، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا قرار خواهد گرفت و مرکز اصلی آن در جزیره کیش مستقر خواهد شد».

منبع: دنیای اقتصاد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند